MONIKA CYGAN
Afrykański kot krótkowłosy, inaczej zwany sokoke swoją nietypową nazwę zawdzięcza lasowi Arabuko Sokoke we wschodniej Kenii. Tubylcy z plemienia Giriama określają go także słowem Khadzonzo, Khadzonzos. Khadzo znaczy „piękny”, a nzo – „chodź”, więc całość znaczy tyle, co „chodź tu, piękny”. Jest to jedna z nielicznych ras kotów, które wyewoluowały naturalnie- bez ingerencji człowieka. Przyjmuje się, iż pierwsze oswojenie afrykańskich mruczków przypada na II połowę XX wieku. Kenijska farmerka Jeni Slater natknęła się na dwoje przedstawicieli sokoke i postanowiła je oswoić. Przygarnięte kociaki pokazała jednej ze swoich przyjaciółek, która postanowiła zabrać je do Danii. Na wystawie w Odense, wzbudziły duże zainteresowanie, w rezultacie w 1992 r. jednego sokoke sprowadzono do Włoch. Tak powstały podwaliny pod formalnie hodowaną rasę. Międzynarodowa organizacja felinologiczna FIFE uznała rasę w 1993 roku, a w roku 2003 TICA wciągnęła ją na listę „nowych ras”. Sokoke to rasa bardzo trudna do zdobycia i niedostępna w Polsce. Cena kocięcia w zagranicznej hodowli waha się od 1500 do 1800 euro i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku w chwili zakupu, a nawet płci kotka.
Sokoke jest kotem średniej wielkości, z charakterystycznymi długimi i umięśnionymi kończynami. Tylne łapy są dłuższe od przednich, dzięki czemu ma mocniejsze odbicie. Dodatkowo, dzięki takiemu wyglądowi kot wydaje się chodzić na palcach – co jest jeszcze bardziej widoczne, gdy jest aktywny. Głowa jest umiarkowanie klinowata i wydaje się niewielka w stosunku do reszty ciała kota. Natomiast oczy w kolorze od bursztynowego do jasnozielonego są szeroko rozstawione, duże i o migdałowatym kształcie. Khadzonzo posiada krótką i błyszczącą sierść, w dowolnym odcieniu brązu/czerni z klasycznymi pręgami. Co ciekawe powstała nowa odmiana, zwana śnieżnym sokoke – o odcieniach kremowego lub szarawego beżu. Pożądane u tej rasy są jasne elementy szaty, której włosy mają cechę aguti (od nasady włos jest ciemny, a szczyt biały/żółty). Afrykańskie krótkowłose żyją średnio od 9 do 15 lat i nie są podatne na choroby, z wyjątkiem świerzbu usznego. Zbilansowana dieta oraz duże ilości to u nich podstawa.
Mimo bogatej i orientalnej historii, sokoke przypomina wyglądem dachowca i jest w rzeczywistości bardzo łatwy w hodowli. Nie są to koty, które wymagają ciągłej pielęgnacji – wystarczy co jakiś czas je wyczesać, przyciąć pazurki i wyczyścić uszy. Afrykańskie kociaki warto przyzwyczajać za młodu do kąpielni, aby w przyszłości nie było z tym większych problemów. Jednak sokoke – w przeciwieństwie do innych kocich krewnych – uwielbiają wodę. Co więcej pływanie to jedna z ich ulubionych aktywności, a kąpiele traktują jako formę dodatkowej zabawy.
Najbardziej wyjątkowe w tych kotach jest ich specyficzne zachowanie. Jest to jedna z ras określanych jako „psie”. Lubią biegać za piłką, aportować i łatwo uczą się różnych sztuczek (oczywiście w zamian za smakołyki). W przeciwieństwie do większości kotów, które preferują samotność i dystans, khadzonzo radośnie przybiegają do drzwi, aby przywitać swojego człowieka i uwielbiają jego towarzystwo. Choć zwykle nie ma ochoty bez przerwy wysiadywać na kolanach to lubi podążać za opiekunem po domu i obserwować go oraz okazywać zainteresowanie i uczucia. Bystry, pełen energii i chęci do ciągłej zabawy, dogaduje się z pozostałymi zwierzętami oraz innymi kotami. Z drugiej strony jest bardzo terytorialny i w poczuciu zagrożenia może użyć zębów i pazurów.