Często zastanawiamy się co podarować babci oraz dziadkowi z okazji ich święta. Nasi seniorzy choć mają nas odczuwają samotność. Jeśli babcia lub dziadek pożegnali już swojego życiowego partnera uczucie samotności jest ogromne i może wpływać na ich kondycję psychiczną i fizyczną. Mając to na uwadze warto zamiast prezentu przekonać babcię lub dziadka do adopcji kota (o ile nie ma zwierzęcego towarzysza) i pomóc w adopcji oraz pierwszej wizycie u weterynarza. Oczywiście nie koniecznie trzeba zrobić to z okazji ich święta, bo na to żeby pomóc swoim bliskim osobom każdy czas jest dobry.
Od dawna powszechnie wiadomo, że koty mają właściwości prozdrowotne a ludzie mieszkający z kotami są zdrowsi psychicznie i rzadziej chorują na depresję niż postała część społeczeństwa. Również od dawna naukowcy badają, jak życie w samotności wpływa na ludzką psychikę. Czym innym jest samotność z wyboru a czym innym samotność z przyczyn losowych. U osób starszych, które w wyniku śmierci partnera zostały same subiektywne poczucie samotności jest tak dotkliwe, że podobnie jak w depresji osoby te odczuwają stały smutek i wewnętrzną pustkę.
Samotność ludzi starszych związana jest także z uczuciem odizolowania, barku bezpieczeństwa, wyobcowania i bezradności. Zdarza się także, że starsze osoby choć ich partner żyje dotkliwie odczuwają samotność z powodu braku dzieci, które nie mieszkają już z rodzicami. Zwłaszcza jeśli dzieci żyją daleko od rodziców i rzadko mogą ich odwiedzać. Osoby samotne często brak najbliższej rodziny rekompensują przyjaźnią ze zwierzętami domowymi. Seniorzy preferują towarzystwo kota przede wszystkim dlatego, że kota nie trzeba, tak jak psa wyprowadzać na spacery.
Interakcje opiekuna z kotem dostarczają człowiekowi wielu przyjemnych doznań. Obserwowanie bawiącego się kota a nawet słodko śpiącego wzrusza, wycisza negatywne emocje, zaspakaja potrzebę wrażeń zmysłowych. Opieka nad kotem daje poczucie bycia potrzebnym, zaspakaja potrzebę opiekowania się i potrzebę aktywności. Przywiązanie kota do człowieka zaspakaja potrzebę tworzenia więzi oraz potrzebę przynależności, podnosi samoocenę, zwiększa wiarę we własną skuteczność i wiarę we własne możliwości oraz łagodzi poczucie samotności. Zabawa z kotem daje powody do radości i śmiechu. Obecność kota towarzyszącego w życiu samotnego człowieka wpływa na znaczną poprawę jego codziennego funkcjonowania i poprawę jakości życia. Istnieje jeszcze jeden istotny aspekt przyjaźni człowieka z kotem: koty, co udowodniono naukowo, wpływają korzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, o czym można przeczytać w artykule „Kot – mruczący terapeuta z własną elektrownią jonów ujemnych” i w artykule „Felinoterapia”.
Jeśli masz babcię i dziadka czy też tylko babcię lub dziadka którym doskwiera samotność a nie mieszkają oni z żadnym zwierzęciem towarzyszącym namów ich, jego, ją do adopcji kota. Nigdy nie rób z kota prezentu ponieważ kot nie jest rzeczą a adopcja musi być świadoma. Radzimy seniorów namówić do adopcji kota już dojrzałego ponieważ mały kot może być dla osoby starszej, zwłaszcza w podeszłym wieku, zbyt ruchliwy i wszędobylski. W schroniskach jest wiele starszych kotów, które czekają na to aby przytulić się do swojego człowieka. Warto też rozważyć płeć kota. My dla osoby starszej wybralibyśmy kota samca ponieważ kocury bardziej lubią być przytulane i częściej sztukują bezpośredniej bliskości człowieka niż kocie damy. Jeśli senior wyrazi chęć adopcji kota a jego zdrowie na to pozwala warto razem z nim udać się po kota do adopcji. Jeśli kotem będzie pensjonariusz schroniska senior będzie miał możliwość samodzielnego wyboru swojego towarzysza.
Kot nie tylko złagodzi poczucie samotności ale także wpłynie korzystnie na zdrowie seniora. Zdecydowana większość ludzi w geriatrycznym wieku cierpi na choroby układu sercowo-naczyniowego. Naukowo dowiedziono, że obcowanie z kotem obniża poziom trójglicerdów i cholesterolu oraz ciśnienie krwi, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Nic tak nie pomaga w różnego rodzaju bólach (w tym reumatycznych i migrenowych) jak kot, który ułożył się blisko bolącego miejsca. Z badań Mc Conella oraz wspólników wynika, że właściciele zwierząt mają większe poczucie własnej wartości, lepiej radzą sobie z odrzuceniem społecznym oraz ze stresem niż ludzie, którzy nie posiadają zwierząt domowych.* Z badań Jorma i wspólników wynika, że wciągu roku znacznie częściej z porad lekarza korzystają ludzie, którzy nie posiadających zwierząt domowych niż ludzie posiadający domowe zwierzęta. ** Z badań Garrity i wspólników natomiast wynika, że osoby w podeszłym wieku, które niedawno straciły współmałżonka posiadające zwierzęta domowe i silne przywiązane do nich w znacznie mniejszym odsetku cierpiały na depresję niż osoby z grupy badanych nie posiadających zwierząt domowych.***
Niech Kot będzie z Tobą
Set & Thot