Halloween (All Hallows’ Eve – Wigilia Wszystkich Świętych) wywodzi się od dawnego celtyckiego święta, podczas którego oddawano cześć bogu zmarłych – Samhainowi. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych wracają i odwiedzają swoich bliskich. Dziś Halloween obchodzone jest w wielu regionach świata. W naszym kraju święto to ma zarówno zwolenników jak i przeciwników, których oburza kultywowanie, jak mówią, pogańskich tradycji. Nas nie interesują te spory, ponieważ każdy ma prawo mieć własne zadanie. Nas interesuje rola kota w obchodach Halloween.
Wydrążona dynia ze świecą w środku, postawiona w oknie lub drzwiach domu, oznaczała kiedyś błędne ogniki, które, jak wierzono, były duszami zmarłych. Podczas uroczystości tego święta symbolicznie uwalniano ludzkie dusze z ciał czarnych kotów i nietoperzy. Dlatego dzisiaj symbolami, bez których nie może obyć się Halloween, są dynie, czarne koty i nietoperze. Inne symbole tego święta to: wampiry, zombie, czarownice, czaszki, postaci ze znanych horrorów i oczywiście, duchy. Kolorami święta Halloween są czarny i pomarańczowy.
Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów, na trasach, balkonach, schodach i w ogrodzie umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami groźnej buźki z wyszczerzonymi zębami lub z różnymi postaciami, w tym kotów.
Czarny kot jest popularnym elementem naklejek halloweenowych, które nakleja się na szyby okienne, a także samochodowe.
Dużą popularnością cieszą się nadmuchiwane koty. Można zaopatrzyć się w tego typu koty małe – do ustawienia w domu – i w olbrzymie koty, które stawia się przed domem. Niektóre są tak wysokie jak jednopiętrowe budynki. Takie koty przestraszyły już niejednego człowieka – niespodziewanie zaczynają im świecić oczy, wydobywa się przeraźliwe miauczenie czy też kot wykonuje jakieś ruchy.
Czarne koty pojawiają się też podczas Halloween jako różnego rodzaju elementy dekoracyjne ustawiane w domu, na tarasie, schodach czy w ogrodzie. Oprócz wszelkiego rodzaju i wykonanych z różnych materiałów figurek kotów, można zaopatrzyć się między innymi w naczynia z podobiznami kotów, świeczniki, pluszaki, chorągiewki, flagi, proporczyki, korki do butelek, a nawet w dywany. Wiele figurek kotów, zwłaszcza tych przeznaczonych do ogrodu, ma fosforyzujące oczy.
Kolejnym elementem, bez którego nie może obejść się świętowanie Halloween, są specjalnie przygotowywane na to święto ciastka, w tym ciastka z wizerunkami kotów. Słodyczami częstowane są osoby, które przychodzą straszyć domowników.
Podczas Halloween należy się przebrać. Za czarne koty przebierane są najczęściej dzieci, zwłaszcza dziewczynki. Mile widziany jest koci makijaż. Dorośli wolą bardziej drastyczne przebrania.
Tradycyjnie w Internecie, w trakcie Halloween i zaraz po nim, pojawiają się zdjęcia z tego święta, wśród których jest najwięcej zdjęć czarnych kotów z dyniami. Ale nie tylko czarne koty biorą udział w Halloween. Inne koty, czy to zaproszone, czy nie, też włączają się do zabawy. Interesują je zwłaszcza duże dynie, do których, jeśli nie pali się w nich akurat świeca, można wejść.