Mleko nie dla kota

Każdy zapewne pamięta z dzieciństwa wierszyk o kotku, który wypił mleczko i stłukł jajeczko oraz o kotku, któremu śniła się rzeka mleka. Między innymi wierszyki te przyczyniły się do obecnego wciąż w społeczeństwie mitu, że mleko jest podstawowym składnikiem kociej diety.

Inną przesłanką do powstania tego mitu były obserwacje gospodarzy. Psa udomowił człowiek, kot udomowił się sam zbliżając się do gospodarstw domowych w poszukiwaniu zdobyczy oraz ciepłego kąta na zimowe zwłaszcza dni. Gospodarze wiedząc, że kotka karmi swoje małe mlekiem z wdzięczności za kocią walkę z myszami i szczurami niszczącymi zapasy żywności zaczęli częstować koty mlekiem, którego w gospodarstwach nie brakowało.


Wiele kotów korzystało z tego poczęstunku między innymi z powodu braku dostępu do wody. Pamiętać jednak należy, o czym już pisaliśmy, że różnica w długości życia kota wolnożyjącego a domowego jest spora, do czego między innymi przyczynia się nieodpowiednia dieta.

Od dawna wiadomo, że kot nie powinien pić krowiego mleka ponieważ większość kotów nie przyswaja laktozy. Kotka karmi mlekiem małe koty do 8 tygodnia życia. Układ małego kociaka jest już w tym czasie w pełni wykształcony i gotowy do spożywania stałej karmy – mięsa. Kot może dalej lubić mleko ale nie należy mu go podawać.

Zawarta w mleku krowim laktoza może powodować u sporego odsetka kotów nudności, bolesne skurcze żołądka oraz biegunkę. Jeśli kot jakoś toleruje laktozę, to przeciwwskazaniem są względy dietetyczne – pijąc mleko kot dostarcza organizmowi dodatkowe kalorie, co przyczynia się do otyłości kotów. Otyłość natomiast prowadzi do wielu innych poważnych chorób, w tym cukrzycy.


Jeśli z jakiś przyczyn człowiek musi kociemu maluchowi zastąpić mamę i karmić go przed 8 tygodniem życia to musi zaopatrzyć się w specjalne mleko przeznaczone dla kotów, które jest zbliżone do naturalnego mleka matki. W niektórych zestawach kociego mleka znajdują się specjalne butelki ze smoczkiem i miarki do odmierzania mleka.

Mleko kocie dostępne jest w postaci gotowej do spożycia i w proszku do samodzielnego przygotowania. To jakie mleko wybrać dla maluszka, ile razy dziennie go kamic i jaka ilością najlepiej ustalić z lekarzem weterynarii.

Jeśli kochasz swojego kota, nie podawaj mu mleka ani też śmietanki. Pamiętaj, że najzdrowszym napojem dla kota jest woda.

Niech Kot będzie z Wami

Set & Thot