Czy koty siwieją?

Na pytanie o to, czy koty siwieją opowiedz brzmi tak. Koci seniorzy siwieją jednak wielu opiekunów kotów nie dostrzega tego procesu. W miarę upływu lat życia koty zaczynają siwieć. Proces ten jest powolny, mniej lub bardziej intensywny i niejednokrotnie dla opiekuna kota przebiega niedostrzegalnie czego powodem może być kolor jego okrywy włosowej. Zdaniem ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) siwieć zaczynają 10 – 12 letnie koty a proces ten najbardziej widoczny jest u kotów syjamskich, manx tuxedo, oraz u kotów o czarnym umaszczeniu. Siwieją zazwyczaj włosy okrywowe, siwienie podszerstka zdarza się wyjątkowo Siwe włosy w pierwszej kolejności pojawiają się w okolicach pyszczka i nosa. U niektórych kotów na tym może zakończyć się proces siwienia u innych osobników oznaki siwienia mogą być widoczne na grzbiecie, bokach, łapach a nawet na ogonie.


Procesowi siwienia towarzyszy wiotczenie skóry, co z kolei pociąga za sobą zwiększone tracenie okrywy włosowej, matowienie jej i sztywność. Ponieważ kot senior nie ma ochoty już dbać intensywnie tak, jak w latach wcześniejszych o swoje futro, może dochodzić do splątania sierści i powstawania kołtunów. Kotu należy pomóc poprzez częste czesanie, co nie tylko pomaga usnąć martwe włosy ale także ujędrnia skórę oraz w razie konieczności zorganizować mu kąpiel (ponieważ dla większości kotów kąpiel jest bardzo stresująca najlepiej uzgodnić z lekarzem weterynarii czy jest naprawdę konieczna).


Może zdarzyć się, że kot zacznie siwieć w młodym wieku. Przyczyn może być wiele – od ciągłego stresu, poprzez różne choroby po niewłaściwe żywienia. W przypadku, gdy młody kot lub dorosły kot przed 10 rokiem życia zaczyna siwieć należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Oznaką choroby jest także wypadnie sierści i matowienie jej w wczesnym wieku lub u osobników dorosłych nie będących seniorami. W takim przypadku również należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot