Lekarze weterynarii biją na alarm – stwierdza się u nieco więcej niż 50% kotów powyżej 3 roku życia zaawansowane choroby przyzębia wymagające natychmiastowego specjalistycznego leczenia. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważna dla zdrowia i komfortu życia ich pupila jest higiena jamy ustnej i czyszczenie zębów.
Koty zalicza się do zwierząt difiodontycznych (o dwupokoleniowym uzębieniu). Koty rodzą się bezzębne, w ciągu pierwszych tygodni życia wyrzynają się im zęby mleczne. W wieku 6-8 tygodni kot posiada pełne uzębienie mleczne składające się z 26 zębów. Po ukończeniu 4 miesiąca życia mleczne zęby zostają sukcesywnie zastąpiona zębami stałymi, Sześciomiesięczny kot ma pełne uzębienie stałe składające się z 30 zębów: 16 zębów umiejscowionych w szczęce i 14 w żuchwie.
Zazwyczaj przebieg wymiany zębów u kota przebiega niedostrzegalnie dla człowieka. Może jednak się zdarzyć, że kot podczas wymiany zębów czuje się niekomfortowo: jest osowiały, niewiele je i nie pozwala się dotykać. Trzeba sprawdzić wtedy, czy stałe zęby rosną prostą, czy dziąsła nie są zaczerwienione oraz czy z pyszczka kota nie wydobywa się nieprzyjemny odór. U kota wyróżnia się cztery grupy zębów podzielone w zależności od ich funkcji i budowy: siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowce.
Zdrowe dziąsła kota są różowe, śliskie, ściśle przylegające do zębów kota. Zdrowe zęby są białe, bez widocznej płytki nazębnej. Zażółcenie zębów świadczy o płytce nazębnej (możesz przetrzeć zęby kota gazą lub patyczkiem higienicznym, jeśli zostanie na niej żółty nalot świadczy to o obecności płytki nazębnej). Obecność brunatno-szarego, trudnego do usunięcia osadu na powierzchni zębów świadczy o tym, że Twój kot ma kamień nazębny. Szkodliwe substancje (toksyny) produkowane przez bakterie z płytki nazębnej powodują podrażnienia i uszkodzenia dziąseł. Jest to pierwsze stadium choroby przyzębia, któremu towarzyszy przykry zapach wydobywający się z pyszczka kota i wzmożone ślinienie. Jeśli stwierdzisz te objawy u kota trzeba udać się z nim do lekarza weterynarii. Nieleczone zapalenie dziąseł szybko rozszerza i niebezpieczne jest dla zdrowia a nawet życia kota.
Najlepszym sposobem zapobiegania powstawania kamienia nazębnego jest codzienne czyszczenie zębów. Czyszczenie raz na tydzień, czy nawet co drugi dzień jest niewystarczające ponieważ płytka bakteryjna może kolonizować powierzchnie zęba w ciągu 24-36 godzin. Zapobieganie chorobom przyzębia polega na systematycznej higienie jamy ustnej i prawidłowym żywieniu. W lecznicach i sklepach dostępne są płyny, pasty oraz żele do higieny jamy ustnej, które wciera się w dziąsła. Zapobieganiu powstawaniu kamienia nazębnego i chorób przyzębia sprzyja podawania kotu surowego mięsa (pamiętaj, że kot jest zwierzęciem mięsożernym). Higienie jamy ustnej sprzyjają także suche twarde kocie łakocie przeznaczone do higieny jamy ustnej oraz niektóre zabawki (np. twarde myszki ze zbitej kocimiętki, które koty chętnie obgryzają)i. Do higieny jamy ustnej należy przyzwyczajać już małego kociaka, który ma wszystkie zęby mleczne.
Nasz człowiek kupił dla nas specjalne szczoteczki, które nakłada się na palec ale nasza pani doktor poleciał żeby czyścił nam codziennie zęby wyjałowioną gazę – zęby należy ją przecierać. Szczotki zakładane na palec są źle wyprofilowane i jeśli ktoś chce czyścić kotu zęby szczoteczką lepiej kupić w tym celu tradycyjną szczoteczkę przeznaczoną dla zwierząt (dobrym rozwiązaniem są szczoteczki z podwójną główką czyszczące równocześnie zęby dolne i górne) lub szczoteczkę przeznaczoną dla małych dzieci. Na rynku dostępne są także czyściki do zębów z mikrofibry, które zakłada się na palec. Próbowaliśmy także różne preparaty do higieny jamy ustnej ale wszystkie, oprócz jednego, nam nie smakowały i awanturowaliśmy się podczas higieny jamy ustnej. Pani doktor poleciał nam Stomodine Long Period – gęsty, smaczny żel, który aplikatorem nakłada się na dziąsła a potem chwilkę wmasowuje się go w dziąsła. Stomodine bardzo nam smakuje i teraz chętnie pozwalamy sobie czyścić jamę ustną. Codziennie jemy też surowe mięso – przede wszystkim wołową pręgę, na która musimy popracować, żeby ja pogryźć, dostajemy też 3 razy w tygodniu twarde chrupki do gryzienia – Smilla toothies. To opis sposobu higieny jamy ustnej, jaki stosuje wobec nas nasz człowiek po konsultacji z naszą panią doktor. Można go wypróbować, choć wydaje się nam, że każdy człowiek powinien doradzić się w kwestii higieny jamy ustnej lekarza swojego pupila, tym bardziej, że domowa pielęgnacja zębów przeciwwskazana jest w przypadku kotów z zaburzeniami stomatologicznymi przebiegającymi z bolesnością zębów.
Brak higieny jemy ustnej a zwłaszcza powstanie kamienia nazębnego może być powodem chorób przyzębia, dziąseł, wypadania zębów a także chorób ogólnoustrojowych (w tym bakteryjnego zakażenia serca, wątroby, nerek). Może dojść także do tego, że kotu będzie trzeba pod narkozą usunąć kamień nazębny a w najgorszym przypadku trzeba będzie usunąć zęby, co znacznie pogorszy jakość życia kota. Każde zauważone nieprawidłowości w jamie ustnej kota powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. Tak, jak dbasz o własne zęby dbaj o zęby własnego pupila. Ktoś może zapytać dlaczego nikt nie myje zębów kotom wolno żyjącym. Odpowiedź jest prosta – dieta kotów wolno żyjących (myszy i inne drobne gryzonie) zmuszająca kota do gryzienia sprzyja profilaktyce zębów i przyzębia.
Niech kot będzie z Tobą
Set & Thot