MONIKA FIGURA
Mały, szorstki nos to jedno z jego najważniejszych narzędzi służących kotom do wykonywania wielu zadań – przede wszystkim do poznawania świata. Podczas kiedy ludzie wśród swoich najbardziej istotnych zmysłów, prawdopodobnie na pierwszym miejscu wymienią wzrok, koty mogłyby postawić raczej na węch. Jednak to nie jedyna funkcja kociego nosa. Czego jeszcze o nim nie wiemy?
Nos kota jest naprawdę wyjątkowy. To nie wyolbrzymienie, ponieważ kocie noski są czymś w rodzaju linii papilarnych dla człowieka. Każdy z kotów ma swój niepowtarzalny odcisk nosa – jeśli przyglądniesz się swojemu pupilowi z bardzo bliska, zobaczysz charakterystyczne wypukłości i małe szczelinki, które stworzą pewien wzór. Ten wzór nie powtórzy się u żadnego innego kota.
Kot, w porównaniu do człowieka, ma znacznie lepszy węch. W jamie nosowej kota znajduje się około 100 milionów receptorów zapachowych – to ponad 2 razy więcej niż u ludzi, którzy zwykle mają ich w swoim nosie około 40 do 50. Koty używają węchu przede wszystkim dla zlokalizowania pożywienia, ale i do orientacji przestrzennej – zwłaszcza kiedy są jeszcze bardzo małe. Nowo narodzone kocięta, będąc jeszcze ślepe, lokalizują zapach swojej mamy właśnie za pomocą węchu.
Jeszcze inną funkcją nosa jest możliwość komunikacji – koty witają się ze sobą poprzez wzajemne obwąchiwanie bądź dotyk w nos. Poprzez zapachy kot informuje także inne koty o tym, gdzie jest jego teren.
Dodatkowo, nos pełni rolę wykrywacza niebezpieczeństwa – kiedy do kota zbliża się wróg, będący jakimś przedstawicielem gatunku polującego na koty, ten jest w stanie wcześniej to wyczuć. Najczęściej nos kota dopasowany jest do koloru jego futra. Koty czarne będą miały czarne nosy, białe – nosy różowe, pomarańczowe – nosy pomarańczowe, szare – nosy szare. Wielokolorowe koty mogą mieć wielobarwny nos, a nosy niektórych kotów mogą być pokryte piegami. Intensywność koloru nosa kota może się lekko zmieniać w zależności od pogody bądź po wysiłku fizycznym.
To, jak potrawa pachnie, jest bardziej istotna dla apetytu kota niż sam jej smak. Jest to spowodowane tym, że koty mają raczej niewiele receptorów smakowych, w przeciwieństwie do – jak już wspomniano wyżej – tych węchowych. Jest to bardzo istotna informacja w momencie, kiedy kot przechodzi infekcję dróg oddechowych, która blokuje mu możliwość dokładnego obwąchiwania pożywienia. Wówczas może stracić apetyt. W takiej sytuacji należy zadbać o to, aby potrawa dla niego była podgrzana, ponieważ ciepłe jedzenie jest bardziej aromatyczne i są większe szanse na to, że zwróci ona uwagę kota.
Najlepszą porą na wąchanie dla kota jest wieczór – kiedy temperatura powietrza jest niższa niż temperatura gruntu. Normą dla kota jest nos lekko wilgotny i chłodny, jednak może to objawiać się w różnym stopniu w zależności od wilgotności powietrza, warunków pogodowych i od tego, jaki kot właśnie zjadł posiłek. Czasem nos kota może być zbyt suchy, co niektórzy mogą postrzegać jako objaw choroby. Może tak być, ale nie musi. Suchy nos kota będzie niczym niezwykłym, jeśli kot przed chwilą wylegiwał się na kaloryferze bądź leżał na zewnątrz w czasie upału. Sytuacją, w której suchy nos kota powinien zaniepokoić właściciela, będzie stan, jeśli suchość utrzyma się zbyt długo, bądź kiedy oprócz tego dojdą jeszcze inne objawy, takie jak przykładowo: utrata apetytu, energii, kaszel, wymioty czy rany pojawiające się na skórze. Wtedy należy koniecznie skonsultować się z weterynarzem.
PORADY PRAKTYCZNE
Jak jeszcze możemy zastosować wiedzę o kocim nosie w praktyce? Na pewno, pamiętając o tym, jak bardzo koci nos jest wyczulony na zapachy, należy w domu, w którym przebywa kot, zrezygnować z ciężkich, drażniących aromatów, które mogłyby być uciążliwe dla zwierzaka. Będą to na pewno zapachy cytrusowe, lawendowe, a także zapachy octu i cebuli.
Wiedząc także o zwyczajach kociego powitania, możemy sami zastosować je w praktyce. Substytutem kociego nosa może być dla człowieka palec. Chcąc przywitać się z kotem w jego sposób (zwłaszcza z takim kotem, którego jeszcze zbytnio nie znamy), możemy usiąść bądź uklęknąć i powoli wyciągnąć swój palec w ten sposób, by był na wysokości nosa kota. To da kotu możliwość zbadania naszego zapachu. Należy również pamiętać o istotności aromatu potrawy dla kota – nawet najlepsza i najbardziej smakowita dla człowieka szynka, jeśli będzie pachnieć zbyt słabo, nie będzie dla kota aż takim rarytasem.