AGNIESZKA WŁOSIŃSKA
O tym jak wymagającymi zwierzętami są koty wiedzą wszyscy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z podstawowych wymagań kocich osesków. Mówiąc „osesek” mówimy zwykle o kociaku do 3 tygodnia życia. To właśnie okres, w którym osierocone kocię wymaga od nas najwięcej uwagi i poświęcenia.
Najważniejsze w tym wieku jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała i odpowiednie karmienie. Osierocone kocie niemowlę nie jest w stanie samo utrzymać odpowiedniej temperatury w swoim otoczeniu, która wynosi 30-24° zależnie od wieku. Niesamowicie ważna jest zatem ocena wieku maleństwa. Kot w wieku mniejszym niż tydzień ma zamknięte oczy i uszy przylegające do głowy. Najbardziej charakterystyczna jest obecność pępowiny na brzuszku. Pępowinę kociak traci w wieku około tygodnia. Pod koniec pierwszego tygodnia życia oczy otwierają się, ale uszy nadal przylegają do głowy.
Drugi tydzień życia to moment kiedy oczy całkowicie się otwierają i nabierają niebieskiej barwy, a uszy powoli zaczynaja stawać. Kot w tym wieku podejmuje pierwsze, niezdarne próby chodzenia. 3 tydzień to przełomowy okres w życiu oseska, uszy są już stojące a pierwsze przednie zęby mleczne wyrzynają się na wierzch. Kiedy trafnie określimy wiek naszego podopiecznego możemy przejść do zajmowania się nim. Dogrzewania kota za pomocą kocy i termofora odgrywa ogromna rolę. Należy dbać o to, aby maluch przez całą dobę miał odpowiednią dla siebie temperaturę. Kwestia karmienia jest oczywiście równie ważna.
Kocią sierotę karmimy specjalnym mlekiem zastępczym przelanymi do strzykawki lub specjalnej butelki (ważne, aby nie pomylić mleka z napojem mlekopodobnym dla dorosłych kotów) w 2-4 godzinnych odstępach, także w nocy. Nie wolno pomijać ani jednego posiłku, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznej hipoglikemii. Ważnym zabiegiem jest delikatny masaż brzuszka wilgotnym wacikiem, przed i po każdym posiłku. Odgrywa to ogromną rolę, ponieważ osierocone kocie oseski nie potrafią się same wypróżniać, kiedy mają mamę, to ona myjąc je po posiłku pomaga im w załatwianiu potrzeb fizjologicznych.
Po nakarmieniu i wykonaniu masażu brzucha, możemy spokojnie odłożyć maleństwo w przygotowane dla niego ciepłe, bezpieczne miejsce. Pamiętajmy, że opieka nad oseskiem trwa 24 godziny na dobę, jeśli nie mamy czasu na ciągłą opiekę i kontrolę nad kocim niemowlakiem lub nasza wiedza i umiejętności nie są zbyt dobre, najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie kotu odpowiedzialnego, najlepiej doświadczonego opiekuna, który zapewni mu warunki, których wymaga. Wiele takich osób ogłasza się na przykład na kocich grupach na Facebooku. Pomagajmy świadomie.