10 mitów o kotach

MARTA FALFUS

Koty to niezwykłe i tajemnicze stworzenia, o których z biegiem lat zaczęło krążyć coraz więcej ciekawych i zaskakujących opowieści. Choć dziś wiemy na ich temat znacznie więcej niż kiedyś, to wciąż możemy spotkać się z najróżniejszymi mitami niczym z bajek Disneya.

I. Koty widzą duchy

Według tej teorii nasi puszyści przyjaciele, zgodnie z dawnymi wierzeniami, mieli posiadać magiczne zdolności widzenia zmarłych dusz. Ten temat jednakże stał się kwestią sporną. Jedni twierdzą że dziwne zachowania kotów spowodowane są wyczulonym wzrokiem i słuchem. Inni natomiast odnoszą się do badań stwierdzających, że niektóre zwierzęta maja zdolności do widzenia promieni ultrafioletowych. Mogą wobec tego dostrzegać znacznie więcej niż człowiek, nie można więc wykluczyć tego, że widzą duchy.

II. Koty z krótszymi ogonami są bardziej łowne od tych z długimi

Kocia łowność nie jest w żadnym stopniu zależna od długości jego ogona. Nie wpływa na nią również płeć, budowa ciała, ani jego umaszczenie czy też kolor oczu. Jednakże jeśli rodzice posiadają instynkty myśliwskie istnieje duża szansa, że ich dzieci będą posiadały równie silny gen.

III. Kota nie można niczego nauczyć

Niektórzy właściciele psów ze złośliwością podkreślają jak to ich psiaki są inteligentne w przeciwieństwie do kotów, których nie da się nauczyć żadnych sztuczek. Wbrew tym stereotypom koty to bardzo pojętne stworzenia, które z łatwością można nauczyć siadania, wskakiwania na ramię, aportowania, czy też chodzenia na smyczy przy nodze. Mruczkowie nie podniosą jednak nawet wzroku, jeśli nie będzie się im to opłacało.


IV. Rude koty są bardziej chorowite

Zgodnie z tą teorią jeśli jesteś rudy masz przechlapane. U kotów, podobnie jak w przypadku ludzi, kolor włosów czy też sierści nie jest w żaden sposób powiązany z ich zdrowotnością. Jednakże mit ten mógł znaleźć swoje początki w fakcie mówiącym, że rudo umaszczone koty reagują inaczej na niektóre leki niż te o odmiennym kolorze futerka.

V. Kot mruczy tylko kiedy jest szczęśliwy

Szczęśliwy nastrój to jeden z wielu powodów mruczenia naszych puchatych przyjaciół. Kociaki, co warto zaznaczyć zaczynają, po raz pierwszy mruczeć zaledwie kilka dni po urodzeniu. Dzieje się to tak wcześnie, ponieważ właśnie w ten sposób dają one znać matkom, gdzie są, lub że nic im nie jest. Takie dźwięki mogą również wydawać myśląc o jedzeniu, w ramach samouspokojenia się kiedy są ranne lub cierpią, a także w trakcie powrotu do zdrowia.

VI. Koty widzą świat czarno-biały

Nawet dla kotów świat nie jest czarno-biały. Wręcz przeciwnie – jest pełen kolorów, choć jedne z nich są lepiej rozpoznawalne od reszty. Koci świat ma zabarwienie niebieskawo-fioletowo-żółte.

VII. Kot zawsze spada na cztery łapy

Niestety, choć byśmy bardzo chcieli, nie jest to prawdą. Czasami, jeśli nasz kot jest mniej sprawny, a wysokość z jaką ma do czynienia jest za mała lub wręcz przeciwnie – za duża, upadek może skończyć się bardzo źle.


VIII. Koty nie przywiązują się do człowieka

Okrutny i nieprawdziwy mit, który swoją popularność zawdzięcza powtarzanym przez większość psiarzy stwierdzeniu, że to właśnie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Kot wcale nie jest mniej przywiązany. Po prostu okazuje swoje emocje w zupełnie inny sposób. Nie oznacza to jednak, że jego uczucia są słabsze.

IX. Koty są samowystarczalne

Oczywiście, że nie. Podobnie jak pies, kot po wyjściu właścicieli nie napełni sobie sam miseczki z wodą czy też karmą, nie posprząta kuwety. Bez pomocy właściciela bardzo łatwo może zrobić sobie poważną krzywdę spadając z wysoka czy też zwyczajnie się rozchorować.

X. Lizanie przyspiesza gojenie ran u kota

Przysłowie “goi się jak na psie” znamy chyba wszyscy. Psia ślina dzięki znajdującym się w niej substancjom przeciwbólowym ułatwia zmniejszenie dolegliwości. Niestety koty nie mają tyle szczęścia. Ich języczki są szorstkie i liżąc swoje rany, tylko pogarszają stan zranionego miejsca.