Koci labrador – amerykański curl

MAREK TRZEPIZUR

Amerykański curl jest często nazywany kotem Piotrusia Pana lub kocim labradorem, co podkreśla ich wieczną młodość i przyjacielski temperament. Te opinie idealnie oddają ich towarzyską naturę i chęć do zabawy. Co wyróżnia amerykańskiego curla spośród innych ras, to ich nietypowo wywinięte uszy, które nadają im charakterystyczny wygląd i dodają uroku.

Jest to rasa dość młoda, ponieważ pierwszym przedstawicielem, była czarna kotka o imieniu Shulamith, zauważona 1981 roku na progu domu państwa Joe i Grace Ruga, w Stanach Zjednoczonych, stanie Kalifornia. Co od razu przykuło uwagę, to fakt, że kotek ten miał nietypowy kształt uszu – lekko zagięte w półksiężyc uszy. W 1983 roku narodziły się pierwsze kocięta, i okazało się, że niektóre z nich miały charakterystyczne uszy. Od tamtego momentu zaczęto badać tę rasę oraz zaczęła się hodowla selektywna. Genetyk Roy Robinson, który mocno przyczynił się do poznania tej rasy odkrył, że za charakterystyczne uszka, odpowiedzialny jest gen dominujący, który nie odpowiada za zdrowie kotków. W celu na utrzymanie zdrowia kotków, postanowiono dodać do hodowli osobniki z “normalnymi uszami”. Okazało się być to “strzałem w dziesiątkę”, ponieważ skutkiem krzyżowania z kotami europejskimi, było to, że przyczyniło się do zdrowotności rasy. Rasa amerykański curl została szybko doceniona przez organizacje felinologiczne, takie jak The International Cat Association w 1987 roku i Cat Fanciers’ Association w 1993 roku. W krótkim odstępie czasu, zyskała dużą popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie plasuje się na 27 miejscu wśród najpopularniejszych ras kotów. W Polsce jednak nie zdobyła większego uznania i pozostaje rzadko spotykana.


Koty amerykański curl są niezwykle przyjacielskie, radosne i lubią się bawić. Właściciele tej rasy często podkreślają, że ich koty przywiązują się do nich w sposób podobny do psów. Chętnie towarzyszą swoim opiekunom w codziennych czynnościach i lubią być na bieżąco z tym, co się dzieje w domu. Ich zabawne zachowanie i aktywność sprawiają, że są one idealnymi towarzyszami dla osób, które uwielbiają ruch i interakcję z kotem. Dlatego też zwane są kocimi labradorami. Rasa ta również jest inteligentna i energiczna.

Zachowują się jak młode, posiadają werwę przez wiele lat, co sprawia, że obserwowanie ich poczynań jest prawdziwą przyjemnością dla każdego. Jak większość kotów lubią wspinaczki na drapaki, gonitwy za piłeczkami oraz bieganie po domu. Jednakże, gdy nadchodzi czas na odpoczynek, często wtulają się w ramiona swoich właścicieli i cieszą się z ich czułości i uwagi. Istotnym faktem tej rasy, jest to, że są łagodne i cierpliwe, co sprawia, że są idealnymi kompanami dla dzieci. Mogą się nawet zaprzyjaźnić z innymi zwierzętami domowymi, przez co mogą się z nimi bawić. Co trzeba podkreślić, jeżeli chodzi o charakter rasy amerykański curl, to fakt, że nie lubią one samotności, dlatego można to pogodzić z tym, że można posiadać dwa kotki, zwłaszcza jeśli nas opiekunów nie ma w domu, bo musimy być np. w pracy. Wszystko to idealnie podsumowuje to, że faktycznie jest „kocim labradorem”. Są to koty, które nie są jakoś hałaśliwe, ale za to chętnie mruczą. Koty te są łagodne i łatwe w pielęgnacji oraz łatwo się przywiązują, co czyni je jednym z jednym z najlepszych wyborów, jeżeli chodzi o posiadanie pierwszego kota.


Koty te są średniej wielkości, ważą od 3 do 4,6 kg, co ciekawe kotki są lżejsze od kocurów. Rasa ta żyje średnio od 13 do 16 lat i charakteryzują się odpornością na choroby. Jeżeli chodzi o wygląd ogólny jest proporcjonalny, dobrze umięśniony, raczej szczupły niż masywny. Amerykański curl ma głowę o zmodyfikowanym klinowym kształcie, która jest nieco dłuższa niż szersza, z delikatnym zaokrągleniem. Wielkość głowy powinna być proporcjonalna do reszty ciała. Kufa jest zaokrąglona i gładko przechodzi w resztę głowy, bez wyraźnego zwężenia. Broda jest mocna, tworząc jednolitą linię z nosem i wargami. Uszy, czyli najbardziej charakterystyczna cecha wyglądu tej rasy są wywinięte na minimum 90 stopni w tył, lecz nie więcej niż 180 stopni. Oczy są dość duże, kształtem przypominają orzecha włoskiego. Nos jest prosty i średniej wielkości, delikatnie się wznosi od podstawy oczu do czoła. Sierść charakteryzuje się tym, że jest półdługa lub krótkowłosa, jedwabista i delikatna. Ogon przeważnie ma długość całego ciała, a długość sierści na ogonie jest w większości równomierna z sierścią na ciele.

Ciekawostka: kocięta nie rodzą się od razu z zakrzywionymi uszami, proces ten dopiero zachodzi stopniowo, a kończy się między 6 tygodniem a 4 miesiącem. Ta cecha nie wpływa na to jak słyszą, słyszą tak samo jak inne koty.