ZUZANNA REŃ
Zastanawiając się nad przygarnięciem zwierzaka, pada pytanie „kot czy kotka?”. Jak u wielu gatunków, tak i w przypadku kotów samce i samice mają swoje odrębne cechy. Kierując się stereotypami, kocury to większe rozrabiaki, a kotki zachowują spokój i bardziej pragną kontaktu z właścicielem. Oczywiście niewiele w tym prawdy, wszystko zależy od charakteru, temperamentu kota jako jednostki i procesu wychowania i socjalizacji.
Dalej pozostaje jednak pytanie : Kot czy kotka?
Większe różnice, między płcią widziane w wyglądzie. Kocury są z reguły większe, a kotki smuklejsze. Najlepiej to widać porównując zwierzęta tej samej rasy. U ras takich, jak koty norweskie, Maine Conny czy ragdolle, które zaliczają się do dużych zauważane są największą różnice wielkościowe miedzy samcem, a samicą.
Dymorfizm płciowy występuje też przy kwestii umaszczenia kotów. Znacznie rzadziej spotyka się rude kotki i prawie nigdy kocury, które są szylkretowe, co oznacza trójkolorową sierść. Jest to uzależnione od genetyki i zdolności dziedziczenia genu. Nazwa „szylkretowe” pochodzi od żółwi szylkretowych, których skorupy cenione były za dwukolorowe ubarwienie. Trój-kolor występuję prawie wyłącznie tylko u kotek, ponieważ geny warunkujące kolor sierści mieszczą się w chromosomie X, więc u kotek u których para chromosomów to XX, wariacje sierści są bardziej prawdopodobne. Aby u kocura wystąpiło takie umaszczenie, musiałby posiadać trzeci chromosom, który oznaczałby wadę genetyczna ( w tym wypadku najczęściej bezpłodność).
Płeć jest ważna przy planowaniu budżetu jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na usługi wykonywane w gabinecie weterynaryjnym. Przywołam kwestię kastracji i sterylizacji. Koszt takiego zabiegu jest trzy razy droższy niż u kotów. Rezygnując ze sterylizacji, musimy mieć na uwadze ewentualne powiększenie kociej rodziny. Po kastracji u kocurów dieta ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ są one wtedy dużo bardziej podatne na tycie. Nie poddanie temu zabiegowi zwierzęcia bez względu na płeć wiąże się z humorkami i zaznaczaniem moczem terenu. Takie zachowanie, mimo, że całkowicie naturalne, może uprzykrzać życie opiekunowi. Zapach kociego moczu jest bardzo trudny do wyeliminowania. U kotek, które nie są wysterylizowane zauważa się różne humorki, które związane są z hormonami.
W przypadku alergików płeć kota ma znaczenie. Kocury (szczególnie te niewykastrowane) wytwarzają więcej alergenów, niż kotki. Uczulenia wywołują białka, które są zawarte w wydzielinach takich jak ślina i łój. Kocury produkujące więcej łoju niż kotki (wpływ na to ma testosteron) mogą nasilać reakcje alergiczne.
Jeżeli zamierzamy przyjąć pod swój dach kota i zastanawiamy się nad płcią to nie ma to większego znaczenia, jeżeli damy im dużą ilość miłości i troski obie płcie odwdzięczą się tym samym. Pamiętajmy o wyposażeniu się w niezbędne akcesoria do domu dla kota takie jak kuweta, legowisko, żwirek i pyszną, zdrową karmę. Powodzenia w kociej przygodzie!