Cierpliwy elegant – kot ragdoll

Clipboard21

KATARZYNA ANDRZEJEWSKA

W 1963 roku pochodząca z Kalifornii Ann Baker postanowiła skrzyżować jednego ze swoich kocurów z białą kotką, która należała do sąsiadów. Hodowczyni uzyskała pierwszy miot, które posiadał bardzo podobne cechy, jak dzisiejsze ragdolle. Kobieta zdawała sobie sprawę z tego, że stworzyła nową rasę, więc wymyśliła niezwykłą historię, która spowodowała ogromne zainteresowanie kociętami. Jak brzmiała ta historia? Matka pierwszych ragdolli w ostatniej fazie ciąży uległa wypadkowi, wpadając pod samochód. Poród zaczął się na miejscu zdarzenia, a kocięta, które przyszły na świat wiotczały w momencie ich podnoszenia. Jakiś czas później kocięta stały się odporne na ból i strach, ale jednocześnie niezwykle wrażliwe i wymagające ochrony. Matka kociąt przeżyła wypadek i poród. Wkrótce na świecie pojawił się kolejny miot nowej rasy. Czyż ta historia nie jest fascynująca?

Ann Baker dzięki swojej historii zyskała ogromną popularność w USA. Jednak rasa ragdoll wywoływała wśród hodowców wiele kontrowersji i dopiero w 1992 roku FIFa wpisała ją na swoją listę.


Kot ragdoll jest masywny i umięśniony, jednak jego sylwetka jest elegancka. Ma długi tułów, szeroką klatkę piersiową, nogi tylne są nieco dłuższe i masywniejsze niż przednie. Ragdoll posiada piękny i puszysty ogon, który zwęża się ku końcowi. Głowa ma kształt zaokrąglonego trójkąta, a uszy są szerokie u nasady, lekko nachylone do przodu, z zaokrąglonymi końcami. Oczy tej interesującej rasy są duże, owalne i oczywiście mają niezwykle intensywną barwę niebieską. Zdecydowanie można się w nich zakochać.

Sierść ragdolli zdecydowanie zasługuje na uwagę. Jest półdługa, miękka, jedwabista i nie ma skłonności do intensywnego linienia, co może ucieszyć wielu perfekcjonistów utrzymujących czystość w domu. Na piersi, szyi i brzuchu sierść jest nieco dłuższa. Wyróżnić można trzy typy umaszczenia kotów tej rasy:

ragdoll w wersji klasycznej point – umaszczenie podobne do umaszczenia kotów syjamskich; jasne futro, które kontrastuje z ciemniej zabarwionym pyszczkiem, uszami, nogami oraz ogonem.
ragdoll mitted – główną cechą charakterystyczną tego umaszczenia są białe elementy: biały podbródek, białe łapki, biały pas biegnący od brody aż po nasadę ogona oraz biała kreska na pyszczku.
ragdoll bicolour – najczęściej ciemne znaczenia na pyszczku przecina biała plama w kształcie odwróconej litery V, brzuch oraz łapy zawsze są białe.

Warto wspomnieć iż organizacja FIFa uznaje następujące odmiany barwne ragdolli:

seal point (ragdoll z ciemnobrązowymi znaczeniami),
blue point (ragdoll z niebieskimi znaczeniami),
chocolate point (czekoladowe znaczenia),
lilac point (liliowe znaczenia),
red point (rude znaczenia),
cream point (kremowe znaczenia),
tortie point (szylkretowe znaczenia – w czterech wariantach: seal, blue, chocolate, lilac),
tabby point (pręgowane znaczenia – w sześciu wariantach: seal, blue, chocolate, lilac, red, cream),
tortie tabby point (szylkretowe pręgowane znaczenia – w czterech wariantach: seal, blue, chocolate, lilac).


Już wiemy, że omawiana rasa jest niesamowicie urodziwa. Jednak nie tylko wygląd wpływa na wybór nowego członka rodziny i przyjaciela na lata. Jaki charakter cechuje ragdolle? Koty rasy ragdoll posiadają wyjątkową uległość, cierpliwość i spokój. Są towarzyskie i trudno wytrącić je z równowagi. Nie reagują agresją na niekomfortowe dla nich bodźce. Wolą wybrać ucieczkę. Bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela, a także dopasowują się do jego trybu życia. Właśnie dlatego postrzegane są jako koci odpowiednik psa. Ponadto ich niezwykła inteligencja sprawia, że szybko się uczą różnych sztuczek. Tak, kota tej rasy można nauczyć aportowania, siadania, itd. Rasa idealnie sprawdzi się w rodzinie posiadającej dzieci. Koty ragdoll kochają dzieci, a nawet zwierzęta innych gatunków. Koniecznym jest, aby wspomnieć iż kotów tej rasy absolutnie nie można wypuszczać samych z domu. Przez swoją towarzyskości i ufność, mogą już do nas nie wrócić.

Żywienie ragdolli nie odbiega od zasad przyjętych w żywieniu kotów. Jedyną kwestią jest ilość spożywanych pokarmów. Jako duży kot ragdoll potrzebuje więcej niż przeciętny dachowiec.

Jak każda rasa kotów, koty ragdoll narażone są na choroby. Najczęściej występującymi chorobami są kardiomiopatia przerostowa, choroby układu moczowego, mukopolisacharydoza. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powyższych chorób po pierwsze musimy wybrać pewną, legalną hodowlę, z której weźmiemy kocię. Musi być ono przebadane i ich hodowca powinien pokazać nam jego dokumentację zdrowotną. Po drugie koty tej rasy powinny mieć całodobowy dostęp do wody. Możemy nawet zachęcać kota do picia poprzez zakup specjalnej fontanny zamiast standardowej miski. Ważna jest również zbilansowana dieta. Po trzecie wizyty i badania kontrolne u weterynarza. Warto monitorować stan zdrowotny naszego przyjaciela, aby w razie czego móc zadziałać natychmiastowo.

Na koniec cena kota rasy ragdoll. Waha się ona pomiędzy 2000 do 4000 tysięcy złotych. Droższe będą koty kupowane w celach hodowlanych. Natomiast koty wykastrowane bądź wysterylizowane będą dużo tańsze.