Zawsze dziwi nas to, że ludzie chcą dokarmiać koty owocami – przecież koty polują na „mięso” a nie na owoce. Obecnie mamy sezon na arbuzy (zwane też kawonami) i pojawiają się pytania o to czy kot może je jeść. Arbuzy (a także melony miodowe) są dla kota nietoksyczne*, co jednak nie oznacza, że są one dla kota, tak zdrowe, jak dla człowieka. Arbuz nie ma jakiś szczególnych wartości odżywczych a jego duża popularność wiąże się z dużą zawartością soku – w 92% składa się z wody. Jego angielska nazwa dokładnie o tym informuje – watermelon (melon wodny).
Arbuz zawiera sporo cukrów prostych (fruktozy) – 7,55 grama na 100 gramów i ma bardzo wysoki indeks glikemiczny (72). W żadnym przypadku nie mogą jeść go koty chore na cukrzycę a pozostałe koty jeśli lubią arbuza (a takie koty są) mogą dostawać go w niewielkiej ilości i tylko okazjonalnie. Chociaż arbuz jest dla kotów nietoksyczny niektóre koty mogą mieć na niego alergię. Objawem alergii mogą być wymioty, biegunka, brak apetytu.
W sieci wielu opiekunów kotów zachęca do karmienia pupili arbuzami argumentując to, tym, że kot jedząc arbuzy nawadnia organizm. Niektórzy zapędzają się jeszcze dalej stwierdzając, że „arbuz zastępuje kocią fontannę”. Świadczy to o małej znajomości kociego organizmu. Częstując kota pokarmem zawierającym cukier (w przypadku arbuza cukier w dużej ilości) naraża się kota na poważne komplikacje zdrowotne (otyłość, niewydolność nerek, wątroby, trzustki, cukrzycę). Prosimy nie myśleć kategoriami „mojemu kotu to nie grozi” – niestety statystki kotów chorujących na choroby związane z otyłością, w tym cukrzycę, są przerażające. Jeśli kot zbyt mało pije są inne sposoby zachęcenia go do picia – opisaliśmy je w innym artykule.
Jeśli koniecznie chcesz poczęstować swojego pupila kota arbuzem najpierw zastanów się po co to robisz i czy kot będzie miał z tego jakieś korzyści. Jeśli nadal chcesz to zrobić usuń z arbuza skórkę ponieważ kot będzie miał problem z jej strawieniem. Konieczne jest także dokładne oczyszczenie miąższu z pestek – kot może się zadławić pestkami, zjedzenie pestek może spowodować u kota niedrożność jelit. Nie dawaj kotu dużo arbuza a jedynie kawałeczek i nie podawaj go codziennie – pamiętaj, że arbuz zawiera cukier.
Niech Kot będzie z Tobą
Set & Thot