Gruczoły sutkowe kota (sutki) u samic przybierają postać samodzielnych gruczołów sutkowych, które w liczbie 8–10 leżą po obu stronach kresy białej na dolnej powierzchni klatki piersiowej i brzucha. Pęcherzyki wydzielnicze gruczołów sutkowych w stanie aktywności produkują wydzielinę (siarę bądź mleko), która przewodami wyprowadzającymi kierowana jest ku przewodom mlekonośnym skąd jest transportowana na zewnątrz.
Kocięta rodzą się głuche i ślepe ale mają silnie rozwiniętych zmysł węchu. W pierwszych dniach życia kocię przyzwyczaja się do jednego sutka, z którego pije mleko. Wybiera sobie go i rozpoznaje później po zapachu.
Jeśli nie ma takich zaleceń od lekarza weterynarii nie należy podczas karmienie myć kotce sutek czy brzucha ponieważ spowoduje to dezorientację u kociąt. Nie mogąc znaleźć swoich stałych miejsc kocięta mogą przestać jeść lub mogą rozpocząć między sobą bójki.
Choć miesięcznym kotom wyrzynają się ząbki i mogą jeść stałe pokarmy nie należy ich odłączać od matki – koty powinny być karmione przez matkę co najmniej do ukończenia 2 miesiąca życia. Wśród wolno żyjących kotów kocięta zostają z matką do ukończenia 4 miesiąca życia.
Patrząc na małe, bezradne kocięta wydaje się, że ich świat doznań zmysłowych jest prosty i nieskomplikowany. Tymczasem mały kot potrafi z precyzją rozpoznać nieznaczne różnice pomiędzy zapachami dzięki czemu każde dziecko trafia do swojego sutka i podczas karmienia kociąt panuje cisza i porządek a matka może się oddać drzemce. Nie zaburzające tego zapachowego porządku swoim zapachem i jeśli naprawdę nie musicie tego robić ze względów zdrowotnych, nie dotykajcie podczas pierwszego okresu życia ani kociąt ani matki w okolicach sutek.
Niech Kot będzie z Tobą
Set & Thot