Z badań weterynaryjnych wynika, że zdrowy kot powinien dziennie wypijać około 50 ml wody na kg masy ciała, czyli przeciętny kot powinien wypić mniej więcej szklankę wody (250 ml). Zapotrzebowanie na wodę kociąt (do roku życia) jest większe i zaleca się aby kocięta wypijały około 70 ml/kg. Woda przeznaczona dla kota powinna być, zimna, świeża, niskozmineralizowaną i bez zapachu chloru (wodę z kranu należy przefiltrować lub przegotować), którego koty nie lubią. Można podawać kotu butelkową wodę źródlanej o bardzo niskiej zawartości minerałów (nie powinna zwierać magnezu, sodu i fosforu.) Zalecenia zaleceniami ale nie wszystkie koty (a właściwie większość) chcą się do nich dostosować, co źle wpływa na ich kondycję zdrowotną.
Koty żyjące na wolności i żywiące się wyłącznie gryzoniami zapewniają sobie niemal całe zapotrzebowanie na wodę jedząc zdobycz ponieważ organizm gryzoni, tak jak każdy inny składa się w około 80% z wody. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kotów domowych nie wychodzących. Spory odsetek kotów karmiony jest głównie karmą suchą w której zawartość wody jest niewielka (od 3% do 10%). Kot aby pokryć zapotrzebowanie na wodę musi wypić więc dziennie szklankę wody dziennie. Koty karmiona karmą mokrą, w której zawartość wody jest znacznie większa niż w karmie suchej powinny wypić około 150 –200 ml wody w zależności od zawartości wody w karmie, co można sprawdzić na opakowaniu karmy a te, które jedzą karmę mokra i surowe mięso powinny wypić dziennie około 100 – 150 ml wody. Koty piją jednak zazwyczaj znacznie mniej, co skutkuje problemami z układem moczowym: nerkami i pęcherzem moczowym.
Jeśli kot nie chce pić wody trzeba go do tego zachęcać. Istotne znaczenie ma wybór naczynia, z którego będzie pił kot. Najlepiej wypróbować różne i sprawdzić, z którego kot pije najchętniej. Są koty, które lubią pić z płaskich misek, są koty które lubią, gdy w misce jest dużo wody, wiec zadowoli je głęboka miska. Uważa się, że koty nie lubią wkładać głowy do naczynia i dotykać jego ścianek wąsami, ale wbrew tej obiegowej opinii spory odsetek kotów lubi pić wodę ze szklanki swojego człowieka. My też i mamy zawsze na jego biurku kubek z wodą przeznaczoną dla nas. Kubek powinien być wypełniony wodą po brzegi. Jak widać trzeba trochę poeksperymentować, żeby wybrać odpowiednie dla danego kota naczynie an wodę. Jedno jest pewne, koty nie lubią misek z plastiku i sztucznego tworzywa. Sprawdzą się więc miski szklane i ceramiki. Należy sprawdzać je podczas mycia czy nie są oszczerbione żeby kot pijąc się nie pokaleczył lub z wodą nie pobrał kawałka szkła czy ceramiki. W przypadku małych kociąt lepiej sprawdzą się stalowe miski ponieważ rozrabiający maluch może wpaść na miskę, rozbić ją się pokaleczyć. Tak, jak z wyborem naczynia na wodę trzeba poeksperymentować z lokalizacją miski. Najlepiej żeby kot miał kilka misek, co wręcz zalecane jest przy 2 lub większej liczbie kotów. Uważa się, że miska z woda nie powinna stać obok miski z jedzeniem ale znamy koty, które piją chętnie wodę z właśnie tak usytuowanej miski. Trzeb więc sprawdzić jakie preferencje ma dany kot. Jeśli kot mieszka w domu dwu lub więcej poziomowym miska z wodą powinna znajdować się na każdej kondygnacji.
Są koty, które wolą pić wodę bieżącą. Genezy tego zjawiska trzeba szukać w dawnych czasach, kiedy to koty intuicyjnie uznały, że woda bieżąca jest znacznie zdrowsza dla nich niż zawierająca różnego rodzaju bakterie woda stojąca. Nie należy jednak przyzwyczajać kota do picia wody z kranu ponieważ, jeśli człowieka nie będzie w domu kot nie będzie chciał pić wody stojącej. Są ludzie, którym spodobały się zdjęcia czy filmiki z kotami pijącymi wodę z kramu i uczą tak pić wodę swojego kociego malucha a potem kot nie chce pić w inny sposób wody, co może doprowadzić do jego odwodnienia. Jeśli kot sam wykazuje chęć picia wody z kranu należy mu to umożliwiać nie rezygnując z innej formy podawani wody. I tu też koty się różnią: jedne lubią zlizywać kapiące z kranu krople, inne wolą gdy woda płynie z kranu strumieniem. Jeśli kot woli pić wodę bieżącą dobrym rozwiązaniem są też pojemniki z fontannami. Zakup powinien być dobrze przemyślany (np. nasza pierwsza fontanna się nie sprawdziła). Ponieważ jest wiele różnego rodzaju fontann napiszemy za niedługo o ich wadach i zaletach oraz o tym, na co zwracać uwagę kupując dla kota fontannę. Pamiętajcie jednak, że zakup fontanny nie rozwiązuje samoistnie problemu z niechęcią kota do picia wody i trzeba kontrolować ile wody wypija kot.
Miska została wybrana, znaleziona została najlepsza jej lokalizacja a kot dalej nie chce pić. Co wtedy? Można spróbować podawać kotu wodę o zapachu i smaku, który kot lubi. Do wody można dodać sos z puszki tuńczyka w sosie własnym (można podać go bez dodatkowej wody), zimną wodę w której gotowała się ryba lub mięso (gotowane bez soli, przypraw i jarzyn: nie wolno podawać kotu wody, która miał styczność z cebulą lub czosnkiem ponieważ nawet niewielki ich ilości są dla kota silnie toksyczne), wodę powstałą podczas rozmrażania ryby lub owoców morza, odrobinę pasty czy kremu odtłaczającego, które lubi kot. Eksperymentując z dosmaczaniem wody nie należy dodawać do niej mleka czy śmietanki, jeśli kot lubi mleko można dodawać specjalne mleko przeznaczone dla kotów. Dosmaczana woda nie może długo stać w misce. Niektóre koty lubią pić bardzo zimną wodę im można dodawać do wody kostki lodu. Kostki lodu można także dodawać po to by zainteresować kota wodą: pływające w wodzie kostki lodu przyciągają kocią uwagę. Kostki lodu do wody można sporządzić także z sosu własnego tuńczyka w puszcze.
A co jeśli dalej kot nie chce pić? W przypadku kotów jedzących suchą karmę do karmy należy dodawać wodę. Dodawanie wody należy stopniować aby kot się przyzwyczajał. Docelowo karma sucha może mieć postać papki. Również do karmy mokrej można dodawać wodę.
Dobrym rozwiązaniem na dostarczenie kotu wody może okazać się galaretka. Na mięsie lub mięsnych kościach (bez jarzyn, soli, przypraw) należy ugotować esencjonalny wywar. Do wywaru dodać żelatynę i przygotować małe porcje galaretek (np. w pojemniku do mrożnie kostek lodu). Takie galaretki należy kotu podawać kilka razy dziennie. Można tez przygotować posiłek główny dodając do galaretki przed jej stężeniem kawałki rozdrobnionego ugotowanego kurczaka. Galaretka nie powinna zstępować picia wody a jej podawanie ma na celu dostarczenie dodatkowej ilości wody. Są też koty, które przyzwyczajone są do picia wody podawanej strzykawką. Kotów tych jednak jest niewiele i uczone są one takiego picia od dzieciństwa. Podając kotu dorosłemu wodę strzykawką osiąga się zazwyczaj efekt odwrotny od oczekiwanego. Dla kota tak forma podawania wody jest stresująca, a stres, o czym nie raz już pisaliśmy, u kota, tka jak i u ludzi jest czynnikiem wpływającym na powstanie wielu niebezpiecznych dla życia kot chorób, w tym cukrzycy i w tym niezatorowego idiopatycznego zapalenia pęcherza. Ponad to kot zmuszany do picia wody może jej już nigdy nie chcieć pić. Stanowczo odradzamy, taki sposób zmuszania (bo z zachęcaniem nie ma to nic wspólnego) kota do picia wody.
Zachęcenie kota do picia wody, jak widać nie jest łatwe ale jeśli kot nie chce pić warto poeksperymentować i znaleźć najbardziej odpowiadające kotu rozwiązanie. Dla jego zdrowia. Najczęściej koty domowe mają problemy z nerkami i pęcherzem moczowym. Wiele kotów domowych umiera z powodu niewydolności nerek. Jeśli kot pije zbyt mało wody, jego mocz staje się zagęszczony, co prowadzi do kamicy. Dostarczając kotu odpowiednią karmę (sprawdzajcie zawartość soli, cukru) i ilość wody można tych problemów uniknąć. Jeśli ktoś dokarmia (zwłaszcza suchą karmą) koty wolno żyjące , niech pamięta o tym, żeby podawać też kotom wodę. Wielu ludzi karmi koty tylko suchą karma, ponieważ taj jest najprościej lub tak zlecają im weterynarze, którzy sami tą karmą handlują. Zastanówcie się prosimy nad tym zanim wybierzecie takie sposób karmienia kota. Wielu producentów dodaje do suchej karmy dużo chlorku sodu (sól kuchenna) wychodząc z założenia, że sól pobudza pragnienie. U ludzi tak, u kotów nie. W takim przypadku nerki kota są podwójnie zagrożone, kot dostaje z pokarmem niezdrową dla niego sól, co dodatkowo, oprócz nie dostarczania organizmowi wody, obciąża jego nerki.
Protoplaści współczesnego kociego rodu żyli w obszarach pustynnych i przystosowały się do pobierania prawie całej potrzebnej organizmowi wody z ciała zdobyczy. Stąd niechęć kotów do picia wody. Zdrowe koty nie odczuwają silnie pragnienia i jeśli człowiek nie zatroszczy się o to żeby przyjmowały odpowiednia dawkę wody może dojść, oprócz chorób układu moczowego, do niebezpiecznego odwodnienia, które jest śmiertelnym zagrożeniem (odwodniony kot może umrzeć w ciągu kilkunastu godzin) W takim przypadku nie należy próbować dostarczać kotu wodę strzykawką do pyszczka a natychmiast należy się z nim udać do lekarza weterynarii, który poda kotu kroplówkę. Dbaj o zdrowie swojego kota Człowieku, kontroluj (zwłaszcza jeśli kot je suchą karmę) ile wody wypija Twój milusiński. Jeśli pije jej zbyt mało, znajdź sposób, jak zachęcić go do picia. Jeśli nie pije odpowiedniej ilości wody a je suchą karmę zacznij od zmienienia karmy na mokrą, co zaspokoi naturalny dla kota sposób pobierania wody wraz z pokarmem.
Niech kot będzie z Wami
Set & Thot