Kot poluje na gryzonie, ptaki a jeśli mieszka w pobliżu wody także na ryby. W zależności od zwierzyny kot stosuje trzy taktyki polowania. Polując na gryzonie kot podkrada się, wykonuje skok i zdaje śmiertelny cios zębami. Do ptaka również kot się podkrada i skacze ale jeśli ptak zdąży wzbić się w powietrze podskakuje za nim w górę z zamachem przednich łap. Jeśli udało mu się złapać ptaka w powietrzu ściąga go w dół i na ziemi zadaje śmiertelny cios.
Zupełnie inaczej kot poluje na ryby. Siada na brzegu akwenu wodnego i czeka aż jakaś ryba podpłynie do brzegu. Jeśli ryba jest blisko zanurza w wodzie łapę, podsuwa pod rybę, podbiją ją do tylu na skos tak aby przeleciała nad jego grzbietem i spadła na brzeg. Kiedy ryba spada kot wykonuje błyskawiczny obrót i przygważdża ją pazurami do ziemi. Jeśli ryba jest zbyt duża na to by kot mógł ją przerzucić za siebie jedną łapą zanurza w wodzie równocześnie obie łapy, podbija rybę od spodu wysuniętymi pazurami i przerzuca nad głową.
Polowanie kota na myszy i ptaki można zaobserwować, znacznie rzadziej można obserwować kota łowiącego ryby ale jest coś, co przypomina polowanie na ryby: często małe kocięta bawiące się piłką nagle wkładają przednią łapkę pod piłkę i przerzucają ją nad głową.
Jak wynika z badań naukowych odruch wygarniania łapą ryby z wody pojawia się u kotów bardzo wcześnie i nie musi być demonstrowany przez matkę. Koty wychowane bez matki mające dostęp do zarybionego zbiornika wodnego od piątego tygodnia, w siódmym tygodniu polowały już z powodzeniem na ryby.
Niech kot będzie z Tobą
Set & Thot