Stambuł to nie tylko jedno z największych miast świata, najludniejsze miasto Europy i miasto, w którym mieszka jedna z największych populacji kotów miejskich. To także miasto, w którym w bardzo oryginalny i skuteczny sposób dokarmia się koty miejskie i bezpańskie psy.
Szacuje się, że w Stambule mieszka około 150 000 bezdomnych kotów i psów. Turcja to jeden z nielicznych krajów, który nie ma rozwiązań prawnych dotyczących bezpańskich psów. Każde proponowane rozwiązanie spotyka się z krytyką społeczną. Wg ustawodawstwa innych państw koty mogą być zwierzętami wolno żyjącymi natomiast psy nie. Związane jest to z zagrożeniem, jakie dla ludzi mogą stanowić głodne czy chore psy. Koty natomiast stanowią ważny składnik urbifauny miejskiej. To dzięki nim nie zagrażają ludziom stada szczurów i myszy.
W Stambule koty, które są przyjacielsko traktowane. można spotkać wszędzie: przy i w obiektach zabytkowych, na straganach, w sklepach, restauracjach, na ulicach miasta oraz w parkach, w których bliskości zazwyczaj mieszkają.
I właśnie obok parków latem zeszłego roku ustawiono w Stanbule automaty wydające za butelki typu PET karmę dla bezdomnych kotów i psów. Do automatu wrzuca się plastikowe butelki typu PET. W automacie jest też miejsce na opróżnienie butelki z wody. Ponieważ zwierzęta oprócz karmy powinny dostawać wodę jeśli wrzuca się butelkę po wodzie nie wypija się jej do końca a zostawia trochę dla zwierzaków. Woda trafia do pojemnika przeznaczonego na wodę. Po wrzuceniu butelki automat napełnia karmą pojemnik na karmę.
Mieszkańcy Stambułu wrzucają do automatów butelki. Chętnie robią to także turyści odwiedzający te piękne miasto, w tym turyści z Polski, których liczba podwoiła się, co ma związek z popularnością serialu o sułtanie Sulejmanie Wspaniałym. A koty i psy masowo przychodzą na poczęstunek i napić się wody. Zdarza się także, że spacerujący mieszkańcy z własnymi psami fundują swoim pupilom podczas spaceru przekąskę z automatu.
Automaty są bardzo estetyczne i łatwe w obsłudze. Koty nauczyły się, gdzie mogą spożyć posiłek i jeśli pojemnik nie jest napełniony karmą oczekują w pobliżu automatów na sponsora. Jeśli z automatu korzysta pies ustawiają się w kolejce.
W Stambule załatwiono jednym rozwiązaniem dwa problemy, z którymi bryka się sporo dużych miast – dokarmianie bezdomnych kotów i recykling plastikowych butelek. Miasto nie ponosi kosztów ponieważ z recyklingu butelek kupowana jest karma i utrzymywane są automaty. Niedawno ustawiono automaty w innych dużych tureckich miastach. Uważamy, że pomysł ten wart jest naśladowania. W tak prosty sposób można pomóc kotom miejskim, podnieść świadomość ochrony środowiska poprzez recykling i świadomość znaczenia kotów w urbifaunie. Zastanawia nas tylko, jaką karmą napełniane są automaty ponieważ dostępna w sklepach karma dla psów nie nadaje się dla kotów i odwrotnie.
Niech kot będzie z Wami
Set & Thot