NATALIA KULETA
Spadek cukru u osób chorujących na cukrzycę typu 1 niesie zawsze ze sobą poważne skutki w postaci zmęczenia, drgawek bądź utraty przytomności, Ważne jest więc aby w odpowiednim czasie podbić poziom cukru w krwi chorego. Naukowcy z Cambridge przeprowadzili badania i udowodnili, iż psy mogą wyczuć spadek cukru w krwi cukrzyka a to wszystko przez izopren – pierwiastek, którego jest najwięcej w naszym organizmie a przy spadkach cukru możemy wydalić go z wydychanym powietrzem aż dwa razy więcej. Czy nasze mruczki też mają takie zdolności?
Niezawodne kocie zmysły
Jak wiadomo koty mają wyostrzone zmysły – szczególnie węchu i słuchu, które zawdzięczają jeszcze swoim przodkom, którym te z kolei były potrzebne do przetrwania w środowisku naturalnym. Dzisiaj nasze mruczki już nie muszą walczyć ze złym światem o przetrwanie, w warunkach domowych ich umiejętność polowania może przydać się jedynie do zabawy i rozładowania energii, ale są wśród naszych milusińskich koty, które dzięki swoim zmysłom ratują życie. Przykładem jest 9-letni Walter z Wielkiej Brytanii, należący do 48-letniej Hazel Parkyn ze Swadlincote w Anglii. Brytyjka choruje na cukrzycę typu 1, stale musi kontrolować poziom cukru aby nie dopuścić do stanu hipoglikemii. Najniebezpieczniejsza dla cukrzyków jest noc, bo podczas snu jest trudno o kontrolę cukry. Pani Parkyn jednak to nie grozi a wszystko za sprawą Waltera. Brytyjka przyznała iż już kilka razy zdarzyło się, że jej kot wyczuł spadek cukry i natychmiast zareagował – uderzał swoją właścicielkę łapą po twarzy, dopóki ta się nie obudziła i nie zapanowała nad swoim cukrem. Właścicielka Waltera, dodała również iż kot nigdy nie był szkolony a jego zachowania były dosyć spontaniczne. Dzięki swojemu zachowaniu Walter został zgłoszony do nagrody Hero Cat w plebiscycie National Cat Awards organizowanym przez Cats Protection, jedną z największych brytyjskich fundacji zajmującej się kotami.
Kot… Pan doktor kot
Czy mruczki mogą więc wyczuwać inne schorzenia? Mogą! Wszystko to dzięki swojemu trybowi życia – na wolności mruczki są samotnikami i gdy są chore, wiedzą, że muszą zaopiekować się same sobą. Jednak gdy taki mruczek jest naszym domownikiem, to traktuje nas jako “część siebie” i czuje, że musi się nami zaopiekować. Może on przykładowo tulić się do nas w miejscach gdzie odczuwamy ból bądź dyskomfort. Takim zachowaniem mruczek, będzie próbował nas zrelaksować, tak abyśmy przestali choć na chwilę myśleć o bólu. Przypuszcza się, że to właśnie dzięki swojemu węchowi koty wyczuwają różne schorzenia rozwijające się w naszym organizmie w tym chorobę nowotworową bądź zbliżający się udar. Koty również potrafią wyczuć choroby psychiczne – według badań, mają one gryźć znacznie częściej osoby chore na depresję niż te zdrowe.
Zaufaj kociemu lekarzowi
Koty to mądre zwierzęta, dzięki swoim wyostrzonym zmysłom mogą one wyczuwać rozwijające się w naszym organizmie choroby. Kto wie, może z czasem będziemy mogli zobaczyć kocich asystentów zamiast psów. Warto więc obserwować czy nasz milusiński nie przypodobał sobie jakiejś z części naszego ciała “aż za bardzo” a jeśli tak – udać się na badania w celu kontroli aby upewnić się czy wszystko z naszym zdrowiem jest okej.
Źródła:
https://www.koty.pl/artykuly/aktualnosci/kot-wyczuwa-hipoglikemie
https://zooart.com.pl/blog/czy-koty-wyczuwaja-choroby-fakty-i-mity