W ostatnim czasie wielu opiekunów zwierząt zadaje sobie pytanie czy koty (psy) mogą zarazić się COVID-19 i czy ludzie mogą zarazić się tym wirusem od zwierząt domowych.
Krótka odpowiedź brzmi NIE! Na chwilę obecną nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub gospodarskich na COVID-19. Nie ma także dowodów na to, że koty (inne zwierzęta domowe, gospodarskie) przenoszą COVID-19 – informacje podane przez WHO. „Jeśli mieszkasz w domu z osobą chorą na wirusa, czynnikiem ryzyka jest człowiek, a nie zwierzęta domowe” / Dr John Williams, szef działu chorób zakaźnych u dzieci w Szpital dziecięcy University of Pittsburgh Medical Center of Pittsburgh * Z badań przeprowadzonych na psach i kotach ludzi zarażonych przeprowadzonych przez weterynaryjną placówkę diagnostyczną wynika, że badane zwierzęta nie były zarażone COVID-19 – „dlatego uważamy, że prawdopodobieństwo zarażenia się psa lub kota jest w tej chwili wyjątkowo niskie”/ dr Dana Varble, główny lekarz weterynarii North American Veterinary Community, która zapewnia ustawiczne kształcenie dla lekarzy weterynarii. *
Sporo zamieszania zrobiła informacja lekarzy z Hongkongu o psie zakażonym wirusem COVID-19. Pies po pobraniu wymazów z nosa i ust miał niewielki wynik dodatni, nie wykazywał objawów klinicznych. Wyniki nie wykazywały jednoznacznie, że pies został zarażony COVID-19. Ponowione badanie dało negatywny wynik testu. Zdaniem naukowców najbardziej prawdopodobnym powodem uzyskania przez psa lekko pozytywnego wyniku pierwszego testu, było to, że pies oddychał zanieczyszczonym powietrzem przez właściciela, u którego wcześniej zdiagnozowano COVID-19. „Musimy odróżnić prawdziwą infekcję od wykrycia obecności wirusa” – stwierdził Jonathan Ball, profesor wirusologii molekularnej na University of Nottingham.
Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19 zaleca się, aby osoby chore na COVID-19 ograniczały kontakt ze zwierzętami. Zdrowy członek gospodarstwa domowego powinien opiekować się kotem (innym domowym zwierzakiem) , a jeśli nie jest to możliwe, zarażona osoba powinna nosić maskę i dokładnie umyć ręce przed i po karmieniu lub innej interakcji ze zwierzęciem. Osoby chore nie powinny przytulać i całować swoich pupili. W obecnym czasie warto też nie wypuszczać na zewnątrz kotów wychodzących. Wiele kotów lubi „odwiedzać” inne posiadłości i domy. Pamiętajcie prosimy, że światowe Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca 20 sekundowe mycie mydłem i wodą. jeśli nie ma dostępu do ciepłej wody zaleca się stosowanie środków dezynfekujących do rąk zawierających co najmniej 60% alkoholu. Radzimy w obecnej sytuacji nie wybierać się do lecznicy bez ważnych powodów. Wcześniej lepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii telefonicznie. My w marcu mięliśmy przejść badania i zostać zaszczepieni. Na razie nasze szczepienie zostało odłożone w czasie.
ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) doradza aby każdy opiekun domowego milusińskiego wyznaczył profilaktycznie członka rodziny czy przyjaciela jako opiekuna krótko- lub długoterminowej w przypadku, gdy z powodu choroby nie będzie mógł się opiekować się zwierzętami. Informacja ta wraz z numerem telefonu powinna znajdować się w widocznym miejscu w mieszkaniu oraz w formie wizytówki razem z dowodem osobistym w portfelu. Warto sporządzić dla wybranego opiekuna wykaz preferencji żywieniowych, warunków medycznych, przyjmowanych leków, danych kontaktowych weterynarza, przygotować dokumentację medyczną z wykazem szczepień, opisać tendencje behawioralne.
Życzymy Wszystkim dużo zdrowia. Prosimy uważajcie na siebie. Przypominamy, że koty podnoszą ludzką odporność i wzmacniają psychiczne, co obecnie, gdy wszyscy czują się odizolowani i samotni, ma ogromne znaczenie. https://kici-
Niech Zdrowie i Kot będą z Tobą
Set & Thot
https://edition.cnn.com/2020/03/20/health/pets-dogs-cats-coronavirus-wellness/index.html