Przeprowadzka z kotem

DAWID KUDEŁKO

Każdy z nas odczuwa różne emocje, jedne z nich są pozytywne, inne jednak bywają negatywne. Zwierzęta podobnie jak ludzie muszą stawiać czoła stresującym sytuacjom. Dla naszego pupila niewątpliwie taką sytuacją będzie zmiana miejsca, w którym do tej pory mieszkał. Jak więc przygotować naszego kota do przeprowadzki? O co zadbać i na co zwracać uwagę, aby ta sytuacja była nieco mniej stresująca? W kilku krokach odpowiemy sobie na te pytania.


Przygotowanie do przeprowadzki

Przed samą przeprowadzką warto zadbać, aby zapakowane w kartony rzeczy były chronione. Często nie dla ich samego bezpieczeństwa, a dla bezpieczeństwa naszego futrzaka. Koty to zwierzęta ciekawskie i bardzo często zaglądają w najmniejsze zakamarki. Kartony, pudła, skrzynki to miejsca do których bardzo często i chętnie wchodzą. Warto zadbać, aby w tych miejscach nie umieszczać rzeczy niebezpiecznych dla naszego kota. Z łatwością mógłbym on zrobić sobie krzywdę zwyczajnie próbując zobaczyć co znajduje się w środku. Wszelakie zabawki oraz przedmioty, które sprawiają radość naszemu kotu zostawiamy do transportu w ostatniej kolejności. Sam widok pustki może nieco zaniepokoić naszego pupila, więc do samego końca powinien on mieć dostęp do wszelakich rzeczy, które do tej pory sprawiały mu przyjemność.


W sam dzień przeprowadzki będziemy musieli przygotować naszego czworonoga, aby stawił czoła całemu stresowi związanemu z podróżą. W takiej sytuacji lepiej abyśmy sami nie emanowali stresem i niepewnością, zwyczajnie może się to udzielić naszemu przyjacielowi. W sytuacji mocnego stresu zastosować możemy środki uspokajające dla kotów takie jak kocie feromony w dozownikach. Zastosować możemy również pasty słodowe czy esencje kwiatowe, produkty te jednak lepiej poznać nieco wcześniej i upewnić się ze możemy je podać z czystym sumieniem i nie wywołają one szczególnie niechcianych skutków w przypadku danej rasy kota. Przed samym zakończeniem przeprowadzki z miejsca obecnego zamieszkania, warto przygotować osobny pokój w nowym mieszkaniu. Spowoduje to poczucie ukojenia stresu po przeprowadzce dla naszego zwierzaka. Hałas, ciągły obieg ludzi i ogólny chaos, to coś, od czego najlepiej z dala trzymać czworonoga tuż po przeprowadzce. Zamieszczając wszystko w krótki spis tego o co powinniśmy zadbać, uwzględniamy:

  • zadbanie o to, co otacza naszego kota (usuwamy wszelakie zagrożenia dla kota)
  • ograniczamy stres
  • minimalizujemy zmianę otoczenia (staramy dostosować się nowe miejsce, na wzór starego)
  • stwarzamy prywatna przestrzeń dla naszego pupila.

Co po przeprowadzce?

Po samej przeprowadzce nie możemy wpływać z zewnątrz na naszego kota. Tutaj potrzeba czasu na przystosowanie i zaznajomienie się z obczyzną. Wcześniej wspomniany „prywatny teren” wyznaczony dla zwierzęcia z pewnością pozwoli mu nieco szybciej przyzwyczaić się do nowych realiów. Aklimatyzacja to słowo klucz w całym tym temacie. Podstawowy okres aklimatyzacji kota 4-8 tygodni.