kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat

Ludzie i koty: Kuweta ukryta w donicy

W każdym domu, w którym jest, co najmniej jeden kot nieodzownym sprzętem jest kuweta. Klastyczna kuweta to prostokątny, niezbyt wysoki pojemnik z rantem. W handlu dostępne są też różnego rodzaju kryte kuwety przypominające transportery, ale zazwyczaj są one niewygodne dla dużych kotów a z ich ustawieniem w łazience, jeśli kot mieszka w bloku, jest problem, bo choć dla kota są za małe to do standardowej łazienki w bloku są za duże.

Przeglądaliśmy kiedyś z naszym człowiekiem w internecie kuwety. Spodobała się nam kuweta zaprojektowana przez Good Pet Stuff, która wygląda jak ogromna gliniana donica w stylu toskańskim. Wykonana jest z wytrzymałego polipropylenu. Można ustawić ją zarówno w dużej łazience jak i w pokoju. Jeśli w domu stoją na podłodze w dużych donicach rośliny donicę kuwetę można postawić między nimi.

W dolną część kuwety donicy wsypuje się żwirek i przykrywa drugą częścią, do której wsadzony jest kwiatek w kępie wysuszonego mchu lub kory. Pod mchem utyty jest filtr zapachowy i przeciwpylny. Górę bardzo łatwo się zdejmuje i czyszczenie kuwety nie stwarza żadnych problemów. Donica nie koniecznie musi być wykorzystana jako kuweta – jeśli zamiast kuwety włoży się do niej kocyk albo siano może służyć kotu za legowisko a w miejscu na mech i sztuczną roślinę można posadzić jakąś prawdziwą roślinę płożącą – nie potrzebuje grubej warstwy ziemi. Kuweta donica w Amazon kosztuje 59,99 $. Zdjęcia pochodzą ze strony decorationarch.com.

Znaleźliśmy jeszcze inne typ kuwety w donicy. Do tych donic należy kupić specjalny rodzaj okrągłej kuwety. Dodatkowo można dokupić różne rodzaje sztucznych roślin. Cena donic waha się od około 80 do 249$. To cena bez filtrów, kuwety, kory i rośliny. Za nie trzeba zapłacić nieco ponad 60$. Pierwsza donica na kuwetę po prawej stronie powyżej jest wykonywana na zamówienie – jest ręcznie malowana i posiada sygnaturę artysty, który ją pomalował. Cena ręcznie malowanej donicy na kuwetę waha się od 659,95 do 738,95 $. Bardzo oryginalnie i naturalnie wygląda ta donica, ale ten typ donicy wydaje się nam jednak za mały na to, by dorosły kot mógł swobodnie korzystać z ustawionej w niej kuwety. Zdjęcia pochodzą ze strony petsbestproductsplus.com.

My mamy dużą klasyczną kuwetę. Człowiek, ponieważ jest nas dwóch, kupuje 25 litrowe worki żwirku. Jak tylko zauważymy, że człowiek dosypuje żwirek, któryś z nas (ten, który najszybciej zauważy, co robi człowiek) wskakuje do worka ze żwirkiem i nie chce z niego wyjść. Może komuś przyda się ta informacja. Słyszeliśmy, jak nasz człowiek wypytywał znajomych, którzy mieszkają z kotami, czym wybierają zbrylony żwirek z kuwety, bo on ma z tym problem - mamy w domu kilka specjalnych łopatek do żwirku, ale trzeba się namęczyć zanim się wyczyści kuwetę, bo łopatki się wyginają i nadają się tylko do wybierania z kuwety kocich kup a nie do podważenia i wyjęcia zbrylonego żwirku. Znajomi mówili naszemu człowiekowi, że też mają z tym problem. Od jakiegoś czasu nasz człowiek, już nie ma tego problemu, ponieważ jako łopatki do czyszczenia kuwety zaczął używać łopatki do tortu 

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot