CatCafe, czyli kocia kawiarnia

Clipboard124

Pisaliśmy o właściwościach prozdrowotnych kota. Niemiecki filozof Albert Schweitzer mawiał, że ucieczką od prozy życia jest tylko muzyka i koty. Coraz więcej ludzi świadomych jest tego, że obcowanie z kotem poprawia nastrój a także działa terapeutycznie są jednak ludzie, którzy nie mogą zamieszkać z kotem. Są to np. osoby wynajmujące mieszkanie (właściciele niechętnie zgadzają się na kota czy psa), osoby mające członka rodziny uczulonego na kocią sierść, osoby zawodowo często przebywające poza miejscem zamieszkania, studenci. Wielu samotnych seniorów i to takich, którzy mieszkali już z kotem a zazwyczaj w ciągu całego swojego życia z kilkoma kotami nie chce adoptować kolejnego kota, ponieważ obawiają się, że kot ich przeżyje i będzie po ich odejściu nieszczęśliwy. Dla tych ludzi wymyślono CatCafe a także dla tych, którzy nie mieli styczności z kotami a chcą się przekonać co tak fascynuje ludzi w kotach.


CatCafe od innych kawiarni odróżnia przede wszystkim to, że jest pełna kotów, które czują się w kawiarnianej przestrzeni swobodnie, ponieważ jest ona także ich domem. Pierwszą CatCafe „Cat Flower Garden” otwarto na Tajwanie w Taipei w 1998 roku. Koncepcja została najbardziej entuzjastycznie przyjęta w Japonii, w której aktualnie działa około 150 tego typu kawiarni. W samym Tokio jest ich aktualnie około 100. Kocie kawiarnie znajdują się między innymi Singapurze, Malezji, w Bangkoku, Chiang Mai, Dubaju, Nairobi, Melbourne, Sydney, Vancouver, Toronto, na Bachama, w Nowym Jorku, Orleanie, Oakland, San Francisco, Denver, Portland, Seatle, Ohio. Jedną z pierwszych kawiarni w Europie „Cafe Neko” otwarto w Wiedniu. CatCafe czekają an gości w Budapeszcie, Berlinie, Kolonii, Madrycie, South Devon, Londynie, Edynburgu, Wilnie, Amsterdamie, Kopenhadze, Tampere.

Od klientów CatCafe pobierana jest godzinowa opłata. Bywalcy CatCafe mogą bawić się z kotami lub tylko je obserwować. Wiele CatCafe ma miejsca przeznaczone do pracy czy nauki. W wielu znajdują się także regały z książkami. To całkiem inne doświadczenie, kiedy pracuje się z leżącym na stoliku kotem czy czyta książkę z kotem mruczącym na kolanach. kot. Są też bardzo rozbudowane CatCafe (np. w Japonii) – znajdują się w nich osobne sale w których można oglądać z kotami telewizję, grać na konsolach czy nawet uciąć sobie drzemkę.


W zdecydowanej większości kocie kawiarnie przygarniają bezpańskie koty ze schronisk. Pomagają też kotom ze schronisk znaleźć własne domy. Niektórzy z pewnością pomyślą, że koty w kawiarniach są wykorzystywane aby właściciele kawiarni mogli zrobić. CatCafe otwierają ludzie kochający koty. Przede wszystkim dba się o dobrostan kota. Koty do niczego nie są zmuszane. Koty ze schroniska dostają Swój dom i swojego i nie jednego człowieka, który je rozpieszcza a wielu ludzi. Duża część dochodów CatCafe przeznaczana jest na wyżywienie kotów, legowiska, nowe zabawki, suplementy diety, opiekę weterynaryjną, co kwartalne odrobaczanie i coroczne szczepienie. Do CatCafe trafiają tylko te koty, które swobodnie czują się wśród ludzi i spragnione są ich towarzystwa oraz pieszczot. Zresztą mówi się, że to kot ma dom a człowiek spłaca tylko pożyczkę to samo z pewnością tyczy się kawiarni.

Po wejściu do CatCafe każdy klient proszony jest o zdjęcie butów (kawiarnie dysponują własnym obuwiem) oraz o umycie rąk. Koty mieszkają w kawiarniach i czynności te są niezbędne aby zapewnić kotom bezpieczeństwo. Każdy musi także zapoznać się z obowiązującym w kawiarni regulaminem. W większości kawiarni zasady regulaminu są podobne: nie wolno dokarmiać kotów (są kawiarnie w których można kupić kocie łakocie i wtedy można dać je kotom – właściciele kawiarni pilnują aby koty nie zostały przekarmione), nie wolno kotów szarpać, podnosić ich (kota nie można ot tak sobie zabrać i położyć na kolana, kot sam musi mieć na to ochotę, jedynie można próbować zwabić go mową czy zabawką), ciągnąć za ogony, nie wolno głaskać i dotykać śpiących kotów, nie wolno krzyczeć czy bardzo głośno mówić oraz nie wolno robić zdjęć kotom z użyciem lampy błyskowej. Wiele CatCafe stawia warunki wiekowe dla klientów – nie wolno wchodzić do niej z dziećmi poniżej 7 a często i 8 roku życia. Małemu dziecku trudno jest wytłumaczyć, jak ma postępować z kotem. Dzieci do lat 12 z kawiarnianymi kotami mogą bawić wyłącznie pod opieką rodziców. Pisaliśmy o felinoterapii pobyt w CatCafe to właśnie udział w jednej z odmian felinoterapii – felinoterapii spontanicznej.

Kocie kawiarenki odwiedzają też ludzie mieszkający z kotem czy kotami – w wielu CatCafe można uzyskać porady behawiorystyczne, podyskutować o kociej diecie i pielęgnacji kotów. Osoby myślące o adopcji kota przychodzą przekonać się czy ich zamysł powinien być zrealizowany, dopytują się jaką wyprawkę przygotować dla kota i jak ułatwić mu adaptację w nowym miejscu. W kawiarniach, w których udostępniane są książki na regałach przeważają książki o kotach (są kawiarnie, w których dostępne jest wyłącznie kocia lektura). W CatCafe serwuje się kawę, herbatę, soki i wodę mineralną. W niektórych kawiarniach można zjeść ciastka w kształcie kotów lub z kocią dekoracją. O popularności kocich kawiarenek świadczy między innymi to, że w większości z nich prowadzona jest rezerwacja, a w niektórych trzeba czekać nawet 3 miesiące.

Czytając o kocich kawiarniach przeczytaliśmy takie zadanie: „Nikt z nas, kochających koty nie me wątpliwości, że koty mają misję przejęcia władzy nad światem. Być może pojawianie się coraz większej liczby CatCafe jest częścią ich strategii.” Przemilczymy to, bo jeszcze się wszystko wyda.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot