g_plus.jpg   youtube.jpg   fb.jpg

INNE ARTYKUŁY W DZIALE
"KOTY I LUDZIE":

Gorylica Koko kocią mamą

Gorylica Koko podopieczna fundacji The Gorilla Foundation w Woodside znana jest z tego, że porozumiewa się z ludźmi zmodyfikowanym językiem migowym - korzysta z ponad 1000 znaków, rozumie ponad 2000 słów w mówionym języku angielskim. Teraz świat znowu sobie o niej przypomniał ponieważ gorylica zaopiekowała się małymi kotkami.

Koko urodziła się 4 lipca 1971 r. w zoo w San Francisco. Po urodzeniu była bardzo mizerna i zaopiekowała się nią fundacji The Gorilla Foundation, gdzie dostrzeżono, że jest bardzo pojętna i przyjazna dla ludzi. Zainteresowali się naukowcy z fundacji. Oprócz języka migowego Koko nauczyła się między innymi chuchać na okulary przed ich czyszczeniem, grać na instrumentach dętych, wydmuchiwać nos w chusteczkę, rysować, bawi się lalkami.

Pomimo tego, że Koko ma towarzystwo ludzi jej opiekunka zauważyła rok temu, że gorylica od jakiegoś czasu jest bardzo smutna i pomyślała, że Koko przydałoby się towarzystwo. Ponieważ kiedyś Koko przyjaźniła się z kotami i była tym zachwycona a zarazem bardzo mocno przeżywała ich śmierć (koty żyją znacznie krócej niż goryle) opiekunka postanowiła z okazji 44 urodzin Koko dać jej pod opiekę małe kocięta. Koko, która nigdy nie miała dzieci była zachwycona jak zobaczyła miot osierocanych kociąt. Pozwolono jej wybrać dwa kocięta. Koko wybrała szarą kotkę ale nie zdążyła wybrać drugiego kotka ponieważ ciemna pręgowana kotka sama ją wybrała a Koko z zachwytem to zaakceptowała. Poprosiła opiekunkę o położenie jej szarego kociaka na głowie, następnie ułożyła oba kocięta w kartonowym pudełku i powiedziała opiekunce w migowym języku „to są moje dzieci”.

Szara kotka została nazwana przez Koko Miss Gray a pręgowana Miss Black.

Pracownicy fundacji uważali, że empatyczna Koko będzie dobrym opiekunem dla kotów. Mieli rację, podopieczni Koko mają już rok a Koko idealnie sprawdza się w roli przybranej matki i choć jest ogromna (waży obecnie 617 kg) z maluszkami obchodzi się delikatnie i z dużą czułością.

Koko bawi się z kotami, pozwala im leżeć na swoim brzuchu, nosi maluchy na plecach, delikatnie przytula. Uwielbia oglądać ze swoimi przybranymi dziećmi swoje ulubione filmy do których należą: "Uwolnić orkę", "Pokojówka na Manhattanie", "Pretty Woman", "Doktor Dolittle". Kiedyś Koko zapytana o swoje ulubione zajęcia uważała, że są nimi zabawa lalkami, gra w szachy, rysowanie i pisanie. Obecnie na pierwszym miejscu wymienia macierzyństwo. Miss Gray i Miss Black bardzo zaprzyjaźniły się ze swoją przybraną mamą.

Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.koko.org na której można przeczytać o naukowym projekcie Koko a także o wcześniejszych przyjaźniach Koko z kotami.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ W  SERWISIE SPOŁECZNOŚCIOWYM:


Cele naszego serwisu to: promowanie kota jako przyjaciela człowieka i zachęcanie do adopcji kotów, promowanie ich humanitarnego traktowania, otaczania ich opieką i niesienia pomocy kotom wolno żyjącym. Inne cele to: służenie poradami w zakresie pielęgnacji, żywienia, opieki weterynaryjnej. Opisujemy kocie zwyczaje, testujemyzabawki, żywność i akcesoria dla kotów.

 Jeżeli jesteś kotem, pomóż nam promować koty - napisz nam coś o sobie i o tym, jakie masz zwyczaje. Wyślij list na adres poczty elektronicznej kocie zdjęcie, dodamy Cię do galerii naszych przyjaciół. Jest nas tam już całkiem sporo - zobacz sam: www.kici-kici.pl/przyjaciele.