kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Niezwykli przyjaciele: kot i lis

Niezwykli przyjaciele: kot i lis

Nie chcemy obrażać ludzi ale prawdziwa, bezinteresowna przyjaźń oparta na szacunku, szczerości , zainteresowaniu, trosce o przyjaciela i radości ze wspólnie spędzanych chwil zdarza się wśród ludzi bardzo rzadko. Koty mają swoisty dar zjednywania sobie przyjaciół i bardzo mocno angażują się w przyjaźń.

Posługując się frommowskim językiem („Mieć czy być”) można powiedzieć, że kot jest z przyjacielem, człowiek zazwyczaj go ma. Wśród przyjaciół kotów, oprócz przedstawicieli naszego gatunku i ludzi, bywają zwierzęta domowe takie jak np. psy, fretki, kameleony, papugi, kanarki, chomiki a nawet myszy i szczury. Nie do rzadkości należą przyjaźnie kotów z zwierzętami gospodarskimi: świniami, końmi, baranami, kozami, krowami a nawet kaczkami i kurami. Zdarzają się też przyjaźnie kotów z dzikimi zwierzętami. Do takich przyjaźni zalicza się przyjaźń kota rasy Van z lisem.

Trzy lata temu rybacy łowiący na jeziorze Van w Turcji zauważyli po raz pierwszy na dzikiej plaży w okolicach Lake Van bawiących się razem białego kota Vana i lisa. Z relacji rybaków, którzy obserwują tę parę wynika, że ta cudowna para przyjaciół nie tylko bawi się razem i odpoczywa ale także poluje i dzieli się złowionymi rybami. Pomimo tego, że kot i lis posługują się innym językiem werbalnym i niewerbalnym świetnie się porozumiewają i jak widać na złączonych zdjęciach i filmie są razem szczęśliwi.

Arthur Schopenhauer uważał, że „jest jeden aspekt, pod którym zwierzęta przewyższają człowieka – ich łagodne, spokojne cieszenie się chwilą obecną.” Życzymy tej umiejętności wszystkim ludziom.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot