kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Gry dla kota na urządzenia mobilne: zabawa kota czy satysfakcja człowieka?

Gry dla kota na urządzenia mobilne: zabawa kota czy satysfakcja człowieka?

iPady, iPhony, smartfony, tablety to atrybuty współczesnego człowieka. Wielu ludzi ściąga swoim pupilom gry na nie, robi im podczas zabawy fotki lub filmiki i wrzuca na media społecznościowe. A co na to same koty? Czy im te gry sprawiają przyjemność czy wręcz odwrotnie frustrują je? Czy kot marzy o tym aby mieć własny tablet?

Pierwsze gry dla kotów dedykowane na iPady i urządzenia z androidem wypuścił na rynek amerykański producent kociej karmy Friskies. Były to gry: Cat Fishing, Tasty Treasure Hunt i Party Mix-Up. Obecnie koty mogą wybierać z dziesiątek gier: mogą łapać myszki, różnego rodzaju owady, jaszczurki, skorpiony, ślimaki, ptaki, ryby, laserowe punkty, krople wody, kwiatki, liście, piórka a nawet UFO i ludzki palec.

Wśród gier można także znaleźć gry muzyczne - kot może na klawiszach grać własną kocią muzykę (klawisze miauczą), translatory kociej mowy i plastyczne - kot łapkami maluje ekran. Stanowczo odradzamy gry „muzyczne”. Człowiek cieszy się, że kot zafascynowany jest (błędna interpretacja kociego zmieszania) słysząc różnego rodzaju miauczenia i kocie pomruki jednak kotu nie sprawia to żadnej przyjemności i wywołuje to u niego niepokój.

Są także aplikacje, które umożliwiają zabawę kota i opiekuna – kot gra a tablecie a człowiek z innego urządzenia z androidem kieruje ruchem obiektu, który łapie kot. Ekrany dotykowe urządzeń mobilnych odporne są na zarysowania kocimi pazurami, jedynie jeśli kot przy zabawie używa pazurów (zazwyczaj podczas takiej zabawy ma je schowane, oprócz małych kociąt, które jeszcze nie potrafią ich chować) mogą zostać zarysowane plastikowe obudowy urządzeń.

Są koty, które lubią tego typu gry (bardzo mały odsetek) oraz koty, które nie wykazują nimi większego a bywa, że i żadnego zainteresowania. My przetestowaliśmy 30 różnego rodzaju gier i bardziej interesuje nas to jak to działa i obracamy na wszystkie strony tablet a także staramy się zajrzeć na jego spód niż interesujemy się samą grą. Jak byliśmy dziećmi zdarzało nam się polować na kurs na ekranie monitora komputera ale te czasy mamy za sobą. Wizualnie naszemu człowiekowi najbardziej podobają się gry Friskies (Cat Fishing II, JitterBug), naszym zdaniem najlepsze dla kotów są gry z białym tłem ponieważ biegający po urządzeniu obiekt jest dla kota w miarę wyraźny.

Zainteresowanie grami na tablecie czy telefonie wykazują małe kociaki, które dopiero poznają świat oraz koty, które same muszą znajdować sobie zajęcie, bo ich ludzie w ogóle albo mało się z nimi bawią. Kot, który bawi się z człowiekiem i na przykład łapie laserowy punkt po całym domu nie będzie zainteresowany łapaniem go na małej powierzchni tabletu czy telefonu. Nie jest też dla kota interesująca zabawa taka, kiedy po wielu próbach orientuje się, że nie może dopaść zdobyczy.

Każdy, kto ma urządzenie z androidem może sam sprawdzić, jak jego koci przyjaciel reaguje na kocie gry. Gry dla kota można ściągnąć ze strony https://play.google.com wpisując w wyszukiwarkę gier „gry dla kota”.

Z grami dla kotów należy jednak uważać. Każdy kot ma instynkt łowiecki i jeśli poluje na jakiś obiekt to z nadzieją, że uda mi się go złapać. Obiekt na który kot poluje na ekranie urządzania jest nie do złapania (to samo dotyczy zabawy z laserem) a na dodatek po pacnięciu go łapą w większości gier znika. Kota nie interesują zdobyte w grze punkty a to jakim jest łowcą. Jeśli po wielu próbach nie może dopaść zdobyczy frustruje się a ciągła lub powtarzająca się frustracja może prowadzić do stresu, co z kolei może skutkować chorobami, ponieważ wiele z kocich chorób ma etiologię w stresie. Pamiętaj prosimy, że w zabawie z kotem dla kota istotne znaczenie na radość i satysfakcję wypływające z zabawy ma złapanie zdobyczy i zamiast zabaw, które dla kota są frustrujące bawcie się z nimi wędkami, rzucajcie im myszki, piórka czy papierki, za którymi może biec i upolować je. A jeśli bardzo zależy Ci na tym aby mieć IT kota - ale po co? po to aby pochwalić się przed znajomymi? - po grze na urządzeniu zabaw się od razu z kotem tak, aby mógł upolować zdobycz i zapomnieć o nieudanych próbach łowieckich. To samo dotyczy zabawy z laserem. Bardzo duży odsetek kotów lubi biegać po domu za laserowym punktem ale zabawę tę (nie powinna ona trwać długo) trzeba także skończyć zabawą, w której kot może dopaść zdobycz.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot