kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Kot domowym milusińskim XXI wieku

Koty i ludzie: kot domowym milusińskim XXI wieku

Ludzie dzielą się ponoć na tych, co koty lubią i na tych, co koty polubią. Bardzo nas cieszy to, że ludzi należących do pierwszej kategorii stale przybywa. Liczba kotów towarzyszących człowiekowi w XXI wieku rekordowo rośnie i kot jest obecnie najpopularniejszym towarzyszem człowieka wśród zwierząt uważanych za "domowe". Szacuje się, że obecnie na świecie żyje ponad 600 milionów udomowionych kotów.

W przypadku kotów mówienie o „towarzyszeniu człowiekowi” ma podwójny wymiar: koty są bardzo inteligentne oraz ciekawskie i uwielbiają towarzyszyć człowiekowi we wszystkich czynnościach, jakie wykonuje. Żaden kot nie opuści zwłaszcza "udziału" w pracach, których jego człowiek nie wykonuje codziennie. Wszystkie te prace muszą odbywać się albo przy udziale kota albo chociażby tylko pod jego czujnym nadzorem. Obowiązkowo kot musi uczestniczyć także między innymi w wypakowaniu zakupów, ścieleniu łóżka, porządkach w szafach, szufladach i szafkach.

Co ciekawe, w państwach azjatyckich, w tym w Chinach, w których jeszcze nie tak dawno... (wiecie, co chcieliśmy napisać, ale nie chcemy o tym mówić, tym bardziej, o czym zazwyczaj się milczy, że proceder ten nie ominął Europy i trwał w niej do początków XIX wieku), kot stał się w XXI wieku popularnym towarzyszem człowieka. Mieszkanie z kotem staje się stylem życia Chińczyków z aglomeracji miejskich. To azjatyccy projektanci zaproponowali kocio-ludzki stół i takąż kanapę. W Japonii od wieków kot uważany jest za zwierzę przynoszące szczęcie i fortunę. W każdym japońskim domu (niezależnie od tego czy mieszka w nim kot), restauracji, zakładzie pracy, sklepie itp. zazwyczaj tuż przy wejściu, obowiązkowo musi znaleźć się figurka tzw. kota powitanego (maneki neko). W krajach arabskich od zarania dziejów koty darzone są sympatią i szacunkiem ( w kulturze arabskiej pies traktowany jest jako zwierzę nieczyste a kot jako boskie). W Egipcie również uważa się, że koty przynoszą szczęście i z okazji Nowego Roku obdarowuje się znajomych figurkami kotów. W Rosji, o czym niedawno pisaliśmy, uważa się, że jeśli kot pierwszy wejdzie do zasiedlanego domu/mieszkania domownikom będzie sprzyjało szczęście. Zastanawiamy się, dlaczego w Polsce za zwierzę przynoszące szczęście uważany jest słoń, który w Polsce nie żyje a żyje w niej tyle sympatycznych kotów i naukowo udowodnione jest, że ludzie mieszkający z kotem są bardziej szczęśliwi niż pozbawieni kociego towarzystwa ludzie i rzadziej chorują na depresję. Dom szczęśliwy to dom, w którym mieszka kot.

Każdy pamięta chyba takie sceny z amerykańskich filmów: do domu wchodzi człowiek (często jest nim samotny, zbuntowany osobnik męskiego gatunku), otwiera szafkę, wyjmuje miskę i napełnią ją karmą, na ekranie pojawia się kot. To nie tylko w filmach tak wygląda. Amerykanie kochają koty. Koty mieszkają zarówno z rodzinami jak i singlami obu płci. W wielu amerykańskich domach koty mają zainstalowane różnego rodzaju i wielkości drapaki, półki oraz schowki ścienne i podsufitowe a bywa, że mają własne patia. Koty mieszkały również w Białym Domu - jak dotychczas mieszkało w nim 19 kotów (o kotach w Białym Domu kiedyś jeszcze napiszemy). W Stanach Zjednoczonych działa najwięcej firm na świecie specjalizujących się w produkcji karmy dla kotów, zabawek, kuwet, żwirków, misek, transporterów, koszy na rower, drapaków, legowisk, misek, szczotek itp. To Amerykanie zwrócili uwagę na to, że koty nie tylko lubią bawić się myszkami a jako zwierzęta bardzo inteligentne lubią zabawki logiczne. Nie dawno wymyślono dla kotów specjalne tablety i smartfony z biegającą myszą. Fanami kotów są także Kanadyjczycy - mieszka tam z ludźmi ponad dwa razy więcej kotów niż psów. W Europie bardzo dużą popularnością koty cieszą się już od wieków zwłaszcza w krajach Europy Północnej i śródziemnomorskich. W Polsce żadne gospodarstwo wiejskie nie mogło obyć się bez kota. Koty były jednak różnie tratowane: w niektórych gospodarstwach mogły przebywać w domu, spać na zapiecku i dokarmiane były smakołykami, w innych dostępne dla nich były tylko piwnice, strychy i stodoły a gospodarze wychodzili z założenia, że o swoje wyżywienie kot powinien zadbać sam (takie podejście przeważało). Obecnie coraz więcej Polaków daje kotom domy i taktuje je jako pełnoprawnych członków rodziny. Z badań przeprowadzonych przez Euromonitor wynika, że koty są bardzo popularne w Szwajcarii, Austrii i Turcji – mieszka tam z ludźmi dwa razy więcej kotów niż psów. Popularność kotów i psów w krajach objętych badaniami przez Euromonitor (dane z 2013 roku) można sprawdzić na interaktywnej mapie świata np. na stronie http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2014/07/28/where-cats-are-more-popular-than-dogs-in-the-u-s-and-all-over-the-world. Wśród objętych badaniami 54 krajów znalazła się Polska. Zastanawiamy się na jakiej podstawie wyliczono liczbę kotów ponieważ prowadzi się rejestry psów a nie prowadzi się rejestru kotów. W wielu domach mieszka nie jeden kot a dwa lub kilka.

Koty nie znoszą złego traktowania i są bardzo pamiętliwie, Obrażony kot może ignorować swojego człowieka przez wiele tygodni. Koty traktowane partnersko, są szczęśliwe, okazują swojemu człowiekowi przyjazne uczucia i bardzo go kochają. Koty doskonale wiedzą, że ludzie nie należą do ich gatunku a do wyjątkowego wśród ssaków gatunku dwunożnego, o czym świadczy inny sposób komunikowania się kotów z człowiekiem (np. mruczenie) a inny z przedstawicielami własnego gatunku i dlatego zwraca się uwagę na to, że koty (i inne zwierzęta) mają prawo do przebywania z osobnikiem własnego gatunku i zachęca się do adopcji dwóch kotów (w niektórych krajach jest to warunkiem adopcyjnym). Zdaniem niektórych zoologów, udomowiony kot swojego człowieka traktuje jako matkę zastępczą i pozostaje w stanie "przedłużonego dzieciństwa". Coraz większa popularność kotów, pomijając to, że koty są urocze, urzekają wdziękiem i doskonałością, wynika między innymi z umiejętności dopasowania się kota do stylu życia współczesnego człowieka. Koty nie są tak absorbujące jak psy. Współczesny człowiek, który sam jest niezależny i nie jest bezmyślnym konformistą docenia kocią niezależność i inteligencję. Kot we współczesnym, naszpikowanym elektroniką mieszkaniu „pełni funkcję” odpromiennika. Neutralizuje żyły wodne. Kot także leczy - wibracjami (mruczeniem) i polem elektromagnetycznym jakie wytwarza (między innymi, co zostało naukowo udowodnione przyspiesza zrost złamanych kość i gojenie się ran). Kota nie trzeba wyprowadzać, co przekłada się na to, że im wieksza aglomeracja tym więcej mieszka w niej udomowionych kotów niż psów. Ezoterycy uważają, że tam gdzie mieszka kot nie ma złych energii.

Nie mieszkasz z kotem? Nikt nie czeka na Ciebie, kiedy wracasz do domu? Nikt nie towarzyszy Ci w pracach domowych? Nikt nie mruczy Ci na dobranoc i dzień dobry? Może dasz kotu dom i dołączysz, do tych, co koty lubią? Kot odwdzięczy Ci się i będzie kochał Cię całym kocim sercem. Kota nie trzeba wyprowadzać i może zostać sam w domu, kiedy jego człowiek jest w pracy. Kot (zdrowy, dorosły) zaopatrzony w wodę i jedzenie może zostać sam w domu nawet kilka dni. Człowieku, zanim jednak zdecydujesz się na adopcję zastanów się czy jesteś w stanie zapewnić kotu odpowiednie warunki życia - kot niewiele potrzebuje: karma, woda, żwirek, opieka weterynaryjna, zabezpieczone okna oraz balkony i ludzka miłość (wyrażona między innymi chociaż piętnastominutową codzienną zabawą z kotem). W razie wątpliwości sprawdź czy nie jesteś (oraz inni domownicy) uczulony na kocią sierść. Adopcja kota powinna być przemyślana. Przypominamy, że kot nie jest rzeczą i nie należy go dawać w prezencie bez uzgodnienia go z obdarowanym. 

https://kici-kici.pl/zwyczaje/kot-nie-prezent/

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot