kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Czy wiesz skąd wziął się kot? (legenda hebrajska)

Czy wiesz skąd wziął się kot? (legenda hebrajska)

Jest wiele mitów i legend tłumaczących powstanie świata, człowieka, flory i fauny. Jedna z legend mówi o tym, jak na Ziemi pojawił się kot domowy.

Według hebrajskiej legendy podczas potopu Noe modlił się do Jahwe (Boga) aby ten ochronił zgromadzoną na arce żywność przed myszami i szczurami. Po wielu dniach modlitw Noego nagle woda wokół arki mocno się wzburzyła, na niebie pokazały się błyskawice a znajdujący się na arce lew głośno ryknął a następnie kichnął i coś wypluł. Noe zauważył na pokładzie miniaturowego lwa a Jahwe powiedział: „ to jest kot, twój przyjaciel i pomocnik, który rozwiąże twój problem dziś i będzie to robił zawsze”. Kot szybko rozprawił się z gryzoniami wyjadającymi żywność zgromadzaną na arce a następnie wylegiwał się na workach z ziarnem i bardzo chętnie wpijał kozie mleko, którym częstował go Noe. *

Jak wszystkim miłośnikom kotów wiadomo kota, w przeciwieństwie do innych zwierząt domowych i gospodarskich, nie udomowił człowiek. Kot udomowił się sam i na własnych warunkach. Początkowo kot zamieszkiwał stajnie, stodoły, spichlerze i inne zabudowania gospodarskie i chronił plony przed gryzoniami.

Dziś obok psa kot jest najpopularniejszym towarzyszem człowieka. Jak myślicie, czy to, że kot sam przyszedł do człowieka i pomaga mu w walce z gryzoniami ma coś wspólnego z tym, że Bóg dał mu do wykonania właśnie taką misję? Czy to, że kot jest w XXI wieku najpopularniejszym pupilem domowym ma związek z tym, że Bóg przestawił Noemu kota, jako przyjaciela?
* Piven, Hanoch. What Cats Are Made Of . New York, NY: Ginee Seo Books, 2009.

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot

PS
Według doniesień zespołu naukowców z Chin i Turcji poszukiwania śladów arki Noego zostały zakończone sukcesem. Ślady arki zostały znalezione na górze Ararat we wschodniej Turcji (tam gdzie według Biblii miała osiąść arka po ustaniu potopu).Jak stwierdzili odkrywcy „nie ma 100% pewności, że to Arka Noego, ale uważamy, że na 99,9% to jest ona”. Wśród pozostałości arki znaleziono między innymi skamieniałe odchody zwierząt, skamieniałe poroża i … trochę sierści kota.Świat naukowy podzielił się na dwa obozy, w jednym są entuzjaści odkrycia w drugim sceptycy: znajdowano już Atlantydę, Świętego Grala i Arkę Przymierza a dalej tak naprawdę nie wiemy czy istniały a jeśli tak to, gdzie są ukryte.