kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Tashirojima - wyspa kotów

Tashirojima - wyspa kotów

Pisaliśmy już o kocim miasteczku Houtong na Tajwanie. Tym razem zajrzeliśmy do Japonii na Tashirojima - wyspę kotów. Tashirojima ze względu na bardzo dużą populację wolnożyjących kotów, która przekracza liczebnie populację ludzką wyspy, chętnie jest odwiedzana przez miłośników tych zwierząt, artystów malarzy i fotografików. Mieszkańcy wyspy uważają, ze opieka nad kotami daje szczęście i dobre zdrowie.

Tashirojima jest niewielką japońską wyspą leżącą na Oceanie Spokojnym należącą do miasta Ishinomaki w prefekturze Miyagi. W połowie XX wieku wyspę zamieszkiwało około 1000 osób ale większość młodych ludzi wyjechała do szkól i w poszukiwaniu pracy. Obecnie wyspę zamieszkuje niecałe 100 osób. Liczbę zamieszkujących wyspę ludzi przekracza co najmniej czterokrotnie liczba kotów żyjących na wyspie. Dysproporcja ta staje się coraz większa ponieważ kotów z czasem przybywa a ludności ubywa – pond dwie trzecie mieszkańców wyspy stanowią ludzie powyżej 70 roku życia.

Dawni mieszkańcy wyspy trudnili się produkcją jedwabiu. Ponieważ naturalnym zagrożeniem dla jedwabnika morwowego są myszy i szczury, które oprócz larw chętnie zjadały też gotowe nici pośrednio w produkcji pomagały ludziom koty, które sprowadzono na wyspę w XVIII wieku. Pomagając ludziom koty zaskarbiły sobie ich szacunek i miłość, które z czasem przerodziły się w kult. Współcześni mieszkańcy wyspy trudnią się rybołówstwem ale kult kota nadal istnieje. Już dawno temu rybacy z wyspy zauważyli, że obserwując zachowanie kotów można przewidzieć pogodę. Wierzono i nadal się tak uważa, że opieka nad kotami przynosi szczęście i zapewnia zdrowie. To fakt, że mieszkańcy wyspy nie narzekają na zdrowie i dożywają w dobrym zdrowiu późnej starości.

Na wyspie zbudowano, w miejscu pochówku jednego z kotów zamieszkujących wyspę świątynię. Kot zginął w tragicznych okolicznościach: rybacy zbierając kamienie do obciążenia sieci naruszyli nawis kamienny i kot zginął pod lawiną kamieni. Oprócz kociej świątyni na wyspie znajduje się około 10 kocich kapliczek i nieco ponad 50 pomników z kamienia przedstawiających koty.

Mieszkańcy wyspy otaczają koty opieką, dokarmiają je, wybudowali im kocie domki. Nikt na wyspie nie posiada psa a i odwiedzający wyspę turyści nie mogą przyjeżdżać na nią z psem. Koty na wyspie można spotkać wszędzie od nabrzeża portowego, gdzie czekają na swoją porcję ryby, po sklepiki i lokal, w którym spotykają się rybacy.

Kocia wyspa chętnie odwiedzana jest przez turystów. Aby udać się na wyspę z Tokio należy dojechać pociągiem do Sendai skąd lokalnym pociągiem trzeba dojechać do miasta Ishinomaki w prefekturze Miyagi skąd kursuje 3 razy dziennie prom do portu Nitoda, znajdującego się na wyspie Tashirojimie. Podróż łodzią na wyspę z Ishinomaki trwa 45 minut i kosztuje 1230 jenów. W 2004 otwarto na wyspie niewielki zajazd dla turystów. Obecnie turyści mogą skorzystać z tzw. ośrodka Manga, w skład którego wchodzi kilka domków w kształcie kotów nawiązujących stylem do kotów znanych w Japonii twórców Manga takich, jak Ishinomori Shotaro, Chiba Tetsuya i Kimura Naomi. Każdy domek oprócz pokoju posiada kuchnię i łazienkę. Domki można, po dużo wcześniejszej rezerwacji, wynajmować od kwietnia do października. Goście proszeni są o wywiezienie z wyspy wszystkich odpadów (śmieci), które wyprodukowali podczas pobytu na niej.

Na wyspie nie ma żadnych obiektów turystycznych. Nie ma na niej też restauracji czy barów a liczba małych sklepików jest niewielka. Na nabrzeżu znajdują się automaty z napojami i publiczne toalety. Mieszkańcy nie zmienili swojego stylu życia i utrzymują się wyłącznie z rybołówstwa. Przybywający na wyspę turyści mogą wynająć łódź i wędkować. Główną atrakcją są koty. Koty nie żyją jednak na całej wyspie- upodobały sobie południowowschodnią część wyspy i port Nitoda.

W 2011 roku całe wschodnie wybrzeże Japonii zostało uderzone przez tsunami. Jeszcze kilka dni po katastrofie sądzono, że Tashirojima została doszczętnie zniszczona. Na szczęście okazało się, że fale nie dotarły do najwyżej położonej części wyspy i wszyscy mieszkańcy oraz wszystkie koty przeżyli.

Tashirojima to nie jedyna japońska kocia wyspa, jest jeszcze niewielka kocia wyspa w pobliżu  Fukuoki. Kiedyś o niej napiszemy.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot