ALIAKSANDRA KUZMENKA
Japonia ma bogatą i niezwykłą kulturę. W kulturze tej – podobnie jak w sercach Japończyków – koty znalazły swoje miejsce. Japonia kocha koty, a dowodem na to są chociażby kocie kawiarnie, których w kraju tym pracuje około 150.
Najbardziej rozpoznawalnym przez obcokrajowców symbolem kota w tradycyjnej kulturze Japonii jest Manekineko. Jest to figurka kota z podniesioną ku uchu łapką i małym dzwonkiem na szyi. Najczęściej figurka jest ceramiczna lub porcelanowa.
Maneki oznacza po japoński zaproszenie, a nego – kota. Manekineko ma przynosić swojemu właścicielowi szczęście i powodzenie, dlatego często możemy takiego kota spotkać w japońskich sklepach i restauracjach. Kot z podniesioną lewą łapą będzie nas wołał do siebie: zapraszał gości do pomieszczenia, w którym siedzi. Kot z podniesioną prawą łapą przynosi szczęście i pieniądze, a dwie podniesione łapy przyniosą właścicielowi i jedno, i drugie.
Legendy o manekineko zaczynają się w świątyni Gotokuji. Pewnego dnia Naotaka Il spotkał u bram świątyni kota, który przywoływał go do siebie. Władca zdecydował, żę zostanie w świątyni – i słusznie, ponieważ nagle zaczęła się burza. Naotaka był zaskoczony szczęśliwym zrządzeniem losu i z wdzięczności został darczyńcą świątyni. Później na terytorium świątyni wybudowano Shofoku-den, by udzcić kota. W taki sposób powstał Manekineko, a Gotokuji jest obecnie uważane za jego świątynię.
Ludzie odwiedzają Gotokuji, żęby prosić Manekineko o szczęście, powodzenie w biznesie i dobrobyt swojej rodziny. Ale na stronie internetowej świątyni zwraca się uwagę na to, że Manekineko w Gotokuji nie ma w swojej łapce monety. To przypomnienie i nauka o tym, że Manekineko nie przynosi szczęścia w dosłownym tego słowa znaczeniu, lecz potrafi podarować człowiekowi możliwość nawiązania więzi z innynmi ludźmi. A to, czy z takiej możliwości skorzystamy, pozostaje wyborem każdego z nas. Możliwość zagłębienia się w historię Manekineko oferują dwa muzea: w Seto i Okayamie.