kot, kocie zwyczaje

testujemy


start > testujemy > Jak bezpiecznie bawić się z kotem laserowym wskaźnikiem?

Jak bezpiecznie bawić się z kotem laserowym wskaźnikiem?

O tym, że koty kochają wskaźniki laserowe wie prawie każdy opiekun kota ale także wiele opiekunów zadaje sobie pytanie czy zabawa z laserowym wskaźnikiem jest bezpieczna dla kota? Pytanie to powinno dotyczyć zarówno zdrowia fizycznego (moc wskaźnika) jak i psychicznego (umiejętna zabawa z pupilem.

kocie zwyczaje - żywienie

Najczęściej używane do zabawy z kotem są wskaźniki laserowe świecące czerwonym światłem. Ostatnio nawet pojawiły się tego typu wskaźniki ładowane przez USB. Zakłada się, że proste małe wskaźniki laserowe nie są niebezpieczne (mają moc 3-5 mW) ale świecenie tego typu wskaźnikiem przez kilka sekund (zdaniem okulistów okoł0 8-10 sekund) w oko może spowodować uszkodzenia oka. Wszystkie mocne lasery (powyżej 5 mW) nie nadają się do zabawy. Ale jak rozpoznać jaką moc ma laser? Niestety w wielu przypadkach jest to niemożliwe (barak informacji o produkcie – breloczki z laserem, długopisy). Zwolennicy zabawy z kotem tego typu wskaźnikiem laserowym ostrzegają „podczas zabawy nie świecić kotu w oczy” – jest to jednak trudnym zadaniem ponieważ kot podczas zabawy bardzo szybko się przemieszcza i niechcący można trwale uszkodzić kotu oko.

kot, kocie zwyczaje

Znacznie lepszym wyborem niż typowy wskaźnik laserowy jest wskaźnik LED z atestem dla zwierząt. My mamy wskaźnik LED z rybką i z myszką i wskaźnik laserowy 5 mW ale służy on tylko do biegnięcia za uciekającym punktem przed nami, nigdy nie biegniemy w stronę punktu. Na Amazon widzieliśmy wskaźnik z kocią łapką. Jednym mankamentem tego typu wskaźników jest to, że im z dalszej odległości świeci światełko tym rysunek staje się większy i tak po jakiś 3 metrach pogoni kot, który gonił rybkę zaczyna polować na rekina a kot, który puścił się w pogoń za myszką poluje na mysiego mamuta. Gdy zdobycz jest większa od kota nie zachęca go to do zabawy więc zasięg zabawy trzeba ograniczyć do jakiś 2-3 m.

kocie zwyczaje - żywienie

Na kocim rynku zabawkarskim dostępne są także interaktywne wskaźniki laserowe (niektóre z nich na zdjęciu poniżej), które posiadają timer i w zależności od typu wypuszczają prosta wiązkę (punkt) lub rzucają różne losowe wzory. Niektóre z tych zabawek oprócz trybu automatycznego posiadają tryb manualny. Nasz człowiek jakiś czas temu zastanawiał się czy nie kupić nam tej zabawki ale po przemyśleniu zrezygnował. Część z tych zabawek w opisie ma podaną moc 5 mW z informacją „zabawka bezpieczna” i dopiskiem ”Uwaga: Nie świecić bezpośrednio w oczy, gdyż może to spowodować uszkodzenia wzroku!”” a część z tych zabawek posiada w opisie jedynie informację „2 stopień zagrożenia” (ale co to znaczy dokładnie nie doszukaliśmy się). Kot bawi się sam tymi zabawkami i istniej ryzyko bezpośredniego naświetlenia oka – odradzamy zakup tego typu wskaźniki ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie kota.

kot, kocie zwyczaje

Opiekunowie zazwyczaj bawiąc się z kotem wskaźnikiem robią to w sposób frustrujący kota – człowiek siedzi i macha lasem raz po podłodze raz po ścianach i zadowolony obserwuje jak kot stara się złapać znikający punkt. Kot jest łowcą, każda pogoń za zdobyczą jest przemyślana i powinna się, z punktu widzenia kota, skończyć dopadnięciem zdobyczy. Jeśli pogoń kończy się fiaskiem (punkt znika albo kot trafią łapą „w pustkę” a punkt jak czyrak wyrasta na łapie kot jest sfrustrowany, nie odczuwa satysfakcji i ocenia siebie jako beznadziejnego łowcę. Niektóre koty (zwłaszcza te, które biegają długo i codziennie za wskaźnikiem) mogą głęboko odczuwać frustrację, co może objawią się na przykład niszczeniem mebli, darciem dywanów, załatwianiem potrzeb fizjologicznych poza kuwetą. W takich sytuacjach należy zaprzestać zabaw ze wskaźnikiem i poświęcać kotu więcej czasu na inne wspólne zabawy a także nagradzać kota podczas zabawy smakołykami (w rozsądnej ilości). Jeśli kot dalej będzie się dziwnie zachowywał należy poszukać czy nie ma innych przyczyn zmiany zachowania.

kocie zwyczaje - żywienie

Aby zabawa ze wskaźnikiem była satysfakcjonująca dla kota trzeba samemu nauczyć się bawić nim z kotem. Są na to dwa sposoby. Po pierwsze przed zabawą, tak aby kot nie widziała można schować gdzieś ulubioną zabawkę (np. myszkę) lub ulubiony przysmak i zakończyć zabawę kierując punk (myszkę, rybkę) na tę zabawkę lub przysmak. Niestety nie wszystkie koty się na to nabiorą – przecież kot polował na coś zupełnie innego. Drugim sposobem (i ten bardziej polecamy) jest zakończenie zabawy (niedługiej) ze wskaźnikiem zabawą z wędką, rzucaną myszką czy kulką zgniecionego papieru, lecącym samolocikiem z papieru – kot musi złapać zdobycz.

kocie zwyczaje - żywienie

Biorąc pod uwagę wszystkie negatywne strony zabawy ze wskaźnikiem trzeba zapytać: bawić się z kotem laserowym wskaźnikiem czy nie? Oczywiście, że tak jeśli kot to lubi (a mało który nie lubi) i jeśli opiekun bawi się z kotem w odpowiedni sposób. Zabawa ta zapewnia nawet typowym kanapowcom solidną dawkę ruchu, pobudza instynkt łowiecki. Należy tylko pamiętać, żeby bawić się bezpiecznym dla kota wskaźnikiem, zabawa nie powinna trwać długo i musi się skończyć zabawą, w której kot złapie zdobycz. Zabawa z wskaźnikiem laserowym nie powinna być jedynym rodzajem zabawy opiekuna z kotem i nie powinna odbywać się codziennie.

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot