Wakacje z kotem

ANGELIKA PODGAJNA

Czy można jechać na wakacje z kotem? Wszystko zależy od temperamentu i osobowości naszego pupila. Niektóre koty to typowymi domatorami, inne zaś z ciekawością zaglądają w każdy kąt i chętnie witają wszelkie nowości. Jeśli nasz futrzak jest typem odkrywcy, możemy zaryzykować wyjazd w jego towarzystwie. Pamiętajmy tylko, by odpowiednio się do tego przygotować. Co zabrać na wakacje z kotem i jak zadbać o bezpieczeństwo mruczka podczas wyprawy?

Wyjazd z kotem – czy to możliwe?

Trzeba pamiętać, że nie każdy kot jest urodzonym podróżnikiem. Zwierzaki te są niezwykle terytorialne, mocno przywiązują się do miejsca, w którym mieszkają i to w nim czują się najbezpieczniej. Nie bez powodu uważa się koty za skrytych domatorów. Większość futrzaków rzeczywiście niechętnie opuszcza domowe pielesze, a każdą większą zmianę w swoim otoczeniu przypłaca ogromnym stresem. Jeśli i nasz pupil należy do tego grona, a w dodatku jest kotem nieśmiałym i strachliwym, to wyjazd z kotem nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Na czas naszej nieobecności rozsądniej będzie powierzyć opiekę nad nim komuś bliskiemu i zaufanemu.
Oczywiście nie jest to regułą. Koty podobnie ja ludzie miewają różne charaktery i temperamenty. Niektóre zwierzaki są ciekawe świata i same co rusz pakują się w nowe przygody. Koty towarzyskie, śmiałe i ciekawskie z pewnością odnajdą się w nowej wakacyjnej sytuacji. Pamiętajmy tylko, by wcześniej oswoić go ze smyczą i szelkami. Tak wyposażony mruczek może towarzyszyć nam podczas letnich eskapad.


Jak przygotować się na podróż z kotem?

Zanim wybierzemy się na wakacje w towarzyskie domowego czworonoga, warto odwiedzić klinikę weterynaryjną. Powinniśmy upewnić się, czy nasz pupil zaliczył wszystkie szczepienia i czy jest dobrze chroniony przed pchłami i kleszczami. Kolejną kwestią jest zapakowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów. Po pierwsze, sprawdźmy czy tam, gdzie spędzimy urlop kupimy bez problemu karmę dla koty. Warto pamiętać, że koty przyzwyczajają się do konkretnego rodzaju pożywienia i nie zawsze udaje się przekonać je do zjedzenia czegoś innego. Jeśli nie chcemy borykać się z kocim strajkiem głodowym, lepiej zabrać zapas karmy ze sobą. To samo dotyczy żwirku.
Oczywiście niezbędna będzie także kuweta, legowisko pupila i jakieś zabawki, którymi zajmiemy jego uwagę. Nie zapomnijmy także o szelkach, smyczy i adresówce. Kot wybierający się w podróż powinien mieć przy sobie identyfikator z danymi kontaktowymi opiekuna.


Bezpieczeństwo kota podczas podróży

Ostatnią kwestią, o którą należy się zatroszczyć jest bezpieczeństwo pupila podczas wyjazdu. Jeśli podróżujemy autem, powinniśmy przewozić kota w specjalnym transporterze przypiętym do siedzenia. Takie lokum warto wyścielić miękkim kocem i zaopatrzyć w jakąś zabawkę, aby pupil czuł się bezpiecznie i komfortowo. Swojski zapach zabawek i posłania zmniejszy stres zwierzaka i ułatwi mu aklimatyzację w nowym miejscu. Podczas jazdy powinniśmy robić postoje, przynajmniej co 2 godziny, tak aby pupil mógł napić się wody i rozprostować łapy. Wstrzymajmy się tylko z podawaniem kotu jedzenia. Jazda samochodem z pełnym brzuchem może wywołać kłopoty żołądkowe u czworonoga.