g_plus.jpg   youtube.jpg   fb.jpg

INNE ARTYKUŁY W DZIALE
"ZDROWIE":

Czy koty rozróżniają kolory?

Do połowy XX wieku wśród naukowców istniało przeświadczenie, że koty nie rozróżniają kolorów i odbierają świat, jak w czarno białej telewizji. Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku dzięki bardziej precyzyjnym metodom badawczym stwierdzono, że koty potrafią odróżniać niektóre kolory.

Wcześniejsze doświadczenia prowadzone za pomocą testów nie dawały wyników ponieważ koty szybko przyzwyczajały się do drobnych różnic pomiędzy odcieniami szarości i wskazywały na nie nawet gdy pokazywano im próbki o tym samym odcieniu. Dopiero przy użyciu bardziej precyzyjnych metod stwierdzono, że koty odróżniają kolor czerwony od niebieskiego i szarego, zieleń od niebieskiego i szarego, niebieski od szarego a żółty od niebieskiego i szarego. Nadal jednak nie wiadomo czy koty potrafią odróżnić inne kolory.

Niezależnie od wyników badań pewne jest to, że kolor nie odgrywa w życiu kotów takiej roli, jak w życiu człowieka. Oczy kotów przyzwyczajone są do widzenia w półmroku a do reagowania na kształty i ruch w otoczeniu wystarcza im szósta część świtała, która potrzebna byłaby człowiekowi.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ W  SERWISIE SPOŁECZNOŚCIOWYM:


Cele naszego serwisu to: promowanie kota jako przyjaciela człowieka i zachęcanie do adopcji kotów, promowanie ich humanitarnego traktowania, otaczania ich opieką i niesienia pomocy kotom wolno żyjącym. Inne cele to: służenie poradami w zakresie pielęgnacji, żywienia, opieki weterynaryjnej. Opisujemy kocie zwyczaje, testujemyzabawki, żywność i akcesoria dla kotów.

 Jeżeli jesteś kotem, pomóż nam promować koty - napisz nam coś o sobie i o tym, jakie masz zwyczaje. Wyślij list na adres poczty elektronicznej kocie zdjęcie, dodamy Cię do galerii naszych przyjaciół. Jest nas tam już całkiem sporo - zobacz sam: www.kici-kici.pl/przyjaciele.