kot, kocie zwyczaje

zdrowie


start > zdrowie > Wprowadzanie mięsa do jadłospisu kociąt

Wprowadzanie mięsa do jadłospisu kociąt

Tytuł może sugerować, że dotąd nie jedliśmy mięsa. Na każdy posiłek jemy mokrą karmę dla kociąt o dużej zawartości mięsa. Pisząc „wprowadzanie mięsa do jadłospisu kociąt” mamy na myśli mięso nieprzetworzone. Jakiś miesiąc temu nasz człowiek ugotowała nam wielki pulpet z mielonego mięsa drobiowego, który po wystudzeniu rozdrobnił nam do miseczek. Wielu ludzi gotując dla kotów ma, tak z własnego ludzkiego przyzwyczajenia, ochotę dodać do garnka trochę soli, jakiś przypraw czy choćby 3 ziarenka smaku. Dla kotów gotuje się bez przypraw i należy o tym pamiętać. Bardzo nam ten pierwszy mięsny posiłek smakował i nawet wylizaliśmy miseczki. Drugi raz dostaliśmy ugotowane z jedną marchewką kurze udko. Po wystudzeniu człowiek pokroił udko na drobne kawałki. Wśród mięsa znalazła się też pokrojona skóra z udka i pokrojona drobno ugotowana marchewka.

Człowiek bardzo uważał żeby nie zaplątała się jakaś drobna czy ułamana kość z kurczaka, która dla kotów, tak jak i psów, może być niebezpieczna. Smakowało nam bardzo. Od razu zabraliśmy się za jedzenie - oczywiście po sprawdzeniu, czy obaj mamy to samo jedzenie. Nie zjedliśmy jednak wszystkiego, ponieważ nie za bardzo radzimy sobie jeszcze z gryzieniem. Największym wyzwaniem dla był zjedzenie surowego wołowego mięsa. Człowiek kupił centymetrowy plaster wołowego mięsa i zamroził go (mięso wołowe przed podaniem o ile nie jest podawane gotowane należy przemrozić) potem po rozmrożeniu pociął je na paski o szerokości 1 cm i długości jakieś 10 cm. Nie umieliśmy sobie z tym poradzić a bardzo chcieliśmy je zjeść. W efekcie wyglądało to tak jakbyśmy się bawili tym mięsem, ale naprawdę mieliśmy duży na niego apetyt, Człowiek się wreszcie zlitował, ugotował nam to mięso i pokroił. Pyszne było i poradziliśmy sobie z nim już lepiej niż jak pierwszy raz jedliśmy pokrojone mięso z kurczaka.

Domowe koty często odzwyczają się od tak, ważnego dla każdego ssaka (zwłaszcza jego uzębienia) gryzienia. Koty karmione są przeważnie mokrą karmą, która nie wymaga gryzienia lub suchą, którą wystarczy połknąć lub przegryźć tylko raz. Zmielone mięso też nie wymaga gryzienia. Pokrojone drobno mięso w przypadku kociąt wymaga gryzienia ale istniej ryzyko, że kot będzie miał ochotę zjeść je w całości i zakrztusi się, dlatego podając kociętom mięso w takiej postaci należy obserwować je podczas jedzenia. Starszy kot tak podane mięso najczęściej będzie pałaszował w całości nie zadając sobie trudu by je gryźć. Należy, więc koty mobilizować do gryzienia podając im od czasu do czasu kawałek surowego (najpierw przemrożonego) mięsa wołowego. Mięso należy pokroić na dość długie paski o szerokości około1 cm. Koty do gryzienia należy przyuczać jak już jedzą ugotowane mięso mielone. Aby mobilizować kota do gryzienia można też oczywiście podawać mu od czasu do czasu kawałek mięsa drobiowego (kura, kurczak, indyk), surowego (po wcześniejszym przemrożeniu) lub ugotowanego. Podany kotu dość spory kawałek mięsa ma wymusić na nim gryzienie a nie pójcie na łatwiznę i połykanie go w całości. Na początku może być tak jak w naszym przypadku – kot będzie sprawiał wrażenie, że bawi się mięsem, ale z czasem nauczy się gryźć i będzie taki posiłek traktował jak coś wyjątkowego. Koty należy przyzwyczajać do gryzienia (oczywiście mamy na myśli mięso a nie ludzkie łydki czy meble) w okresie dziecięcym. Starszy kot może być już tak wygodny, że nie będzie mu się chciało „męczyć” przy jedzeniu. Przed nami kolejna próba gryzienia. O rodzajach mięs odpowiednich dla kotów i sposobach ich przysadzania napiszemy niedługo.

Set & Thot