kot, kocie zwyczaje

zdrowie


start > zdrowie > Jak dbać o kota latem?

Jak dbać o kota latem?

21 czerwca rozpoczęło się astronomiczne lato. Od paru lat ta pora roku bywa upalna, co sprawia, że jest trudnym okresem zarówno dla kotów domowych, jak i dla kotów wolno żyjących.

Koty są zwierzętami ciepłolubnymi. Jako zwierzęta pustynne znoszą upały lepiej niż ludzie, jednak upały mogą okazać się dla nich zabójcze, zwłaszcza jeśli nie mają dostępu do wody.

Kotom przebywającym w domu podczas upałów trzeba zapewnić więcej zimnej wody niż w innych porach roku – stawiaj kotu dodatkową miskę wody, najlepiej w pomieszczeniu, w którym przez większość dnia jest cień. Woda powinna być zimna, dlatego latem trzeba ją zmieniać nawet kilka razy na dobę. Dobrym rozwiązaniem są kocie poidła – fontanny. Do zwykłej miski z wodą warto dodawać kostkę lodu - kostkę, nie więcej, woda ma być zimna a nie lodowata. Jeśli zauważysz, że kotu jest zbyt ciepło możesz zwilżać mu mokrymi rękami sierść (większość kotów bardzo to lubi), ale pamiętaj, że zwilżać nie oznacza urządzać kotu kąpieli, ponieważ większość kotów ich nie lubi (nie zmuszaj kota do kąpieli, nie pomożesz mu w ten sposób a jedynie możesz zaszkodzić jego zdrowiu). Mały odsetek kotów bardzo lubi pływać (na przykład Vany). Jeśli Twój kot do nich należy pozwól mu popływać w wannie. Szczotkuj kota częściej, niż w innych porach roku – koty nie wychodzące, latem zrzucają znacznie większą ilość martwego podszerstka niż w innych porach roku. Nie zostawiaj kota samego w domu dłużej niż naprawdę musisz – on czeka nie tylko na Ciebie ale także na to, żebyś otworzył w domu okna. O tym, że w oknach i na balkonach powinny być siatki chyba nie musimy przypominać… Nigdy nie zostawiaj otwartych uchylnych okien, jeśli mieszkasz z kotem.

Jeśli Twój kot lubi przebywać na balkonie lub w przydomowym ogrodzie zaaranżuj tak balkon/ogród aby kot miał zacienione miejsce, w którym w razie potrzeby będzie mógł schronić się przed słońcem. Jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym zakładaj mu obrożę przeciw kleszczom i codziennie sprawdzaj całe ciało kota a jeśli Twoim pupilem jest sfinks pamiętaj o ubieraniu mu ochronnego ubranka i nie pozwalaj aby padały na niego ostre promienie słoneczne, nawet jeśli tylko wyleguje się na okiennym parapecie.

Kot chcąc się ochłodzić często kładzie się na glazurze podłogowej, w umywalce w wannie, w brodziku. Jeśli zważysz, że Twój kot tak leży nie martw się, że jest mu niewygodnie i nie przenoś go – kot sam sobie wybrał to miejsce i czuje się tam dobrze. Koty nie przepadają za wilgocią ale są koty, które latem lubią się kłaść na wilgotnym ręczniku. Możesz sprawdzić, czy Twój kot do nich należy rozkładając na podłodze wilgotny ręcznik. Nie zmuszaj kota do tego żeby się na nim położył. Kot sam musi zdecydować o tym, czy taka ochłoda mu odpowiada. Nigdy nie chłodź kota wentylatorem. Złym rozwiązaniem jest także nawilżanie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu bez przepływu powietrza ponieważ zamiast odrobiny chłodu fundujesz w ten sposób kotu (i sobie) saunę.

Jeśli możesz zatroszcz się o koty wolno żyjące. Oprócz karmy należy kotom ustawić w miejscu zacienionym pojemniki z wodą. Wiele wolno żyjących kotów umiera latem z odwodnienia. Postawienie pojemnika z wodą nie jest dużym problemem a ten mały gest może kotu (oraz ptakom) uratować życie. Koty, i te domowe, i te wolno żyjące, latem mogą mieć mniejszy apetyt. Jeśli waga kota nie spada znacznie nie ma się czym przejmować. Jeśli ubytek wagi jest duży trzeba udać się z kotem do lecznicy. Pamiętaj o tym, że mokra karma i mięso szybciej się podczas upałów psują - jeśli kot nie zjadł od razu całej porcji należy to co zostawił od razu wyrzucić.

Wybierając się z kotem w podróż samochodem podczas upałów lepiej zrezygnował z transportera i przewozić kota w specjalnych szelkach, które mocuje się do zapięcia pasów bezpieczeństwa. Nie wolno, nawet na małą chwilę zostawiać samego kota w zamkniętym samochodzie. Podczas dłuższej jazdy należy zrobić przerwę i podać kotu wodę do picia (zabierz ze sobą zwykłą wodę, kotu nie wolno podawać wód mineralnych). Podróżując z kotem (innym zwierzakiem) nie powinno się otwierać okien – w najlepszym przypadku kot będzie miał zapalenie uszu, w najgorszym może wypaść przez otwarte okno (zawsze istnieje ryzyko, że kot oswobodzi się z szelek). Jeśli masz w samochodzie klimatyzację podróżując z czworonożnym pupilem lepiej jej nie używaj.
 
Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot