Jak wykąpać kota?

Clipboard160

Kąpiel dla kota jest bardzo stresującym przeżyciem. Dla jego opiekuna również. Zanim wykąpiesz kota pamiętaj, że kąpiele są niezbędne wówczas, gdy spełniają funkcję leczniczą. Przeczytaj nasz artykuł „Czy Twojemu kotu potrzebna jest kąpiel?” Jeśli kąpiel jest konieczna uspokój się zanim złapiesz kota do kąpieli, ponieważ kot wyczuje Twoją nerwowość. Podczas kąpieli kota najważniejsze jest szybkie, bezpieczne i spokojne jej wykonanie.


Przygotuj przed kąpielą wszystko co będzie Ci potrzebne. Jeśli kąpiesz kota zgodnie z zaleceniami lekarz weterynarii przygotuj szampon lub inny specyfik, który od niego otrzymałeś. Jeśli kąpiesz kota z innego powodu zaopatrz się w szampon przeznaczony dla kotów. Jeśli szampon wymaga wcześniejszego zmieszania z wodą przygotuj mieszankę. Nie zapomnij o kilku ręcznikach, miękkiej gąbce, dużym kubku lub małej miseczce, obroży lub szelkach. Po kąpieli może przydać się ampułka soli fizjologicznej.

Jeśli jesteś przekonany, że kot będzie walczył z Tobą podczas kąpieli poproś kogoś o pomoc. Musi być to osoba, którą kot zna i lubi. Ty zajmiesz się myciem a Twój pomocnik zabawianiem kota i odwracaniem jego uwagi od kąpieli. Aby kot się nie wyrywał warto mu przed kąpielą założyć obrożę lub szelki – będziesz miał za co kota przytrzymać. Jeśli kot jest z Tobą zaprzyjaźniony możesz wejść do wanny lub brodzika razem z kotem (nie zapomnij o macie antypoślizgowej lub ręczniku). Uklęknij, przysiądź na piętach, rozchyl uda i między nie włóż kota tyłem do siebie, przytrzymaj kota lekko udami. Kot czując Twoją bliskość będzie bardziej spokojny a Tobie łatwiej będzie kota przytrzymać i wykąpać. To najbardziej przyjazny dla kota nie lubiącego wody sposób kąpania go (pod warunkiem, że kota kąpie osoba, którą kot lubi).

Wybierz miejsce kąpieli kota, tak aby w pomieszczeniu było ciepło (możesz wcześniej je dogrzać) i tak aby mieć dostęp do bieżącej ciepłej wody. Zamknij drzwi – kot podczas kąpieli nie może być narażony na przeciąg. Jeśli za miejsce kąpieli wybrałeś wannę rozłożę na jej spodzie matę antypoślizgową lub ręcznik. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał się do schylać, więc rozważ czy nie lepiej wykąpać kota w dużej misce lub dziecięcej wanience – kot lepiej zniesie kąpiel w mniejszej ilości wody. Przed kąpielą kota należy dobrze wyszczotkować. Jeśli kot jest długowłosy i filcuje mu się sierść należy te fragmenty usnąć (wyciąć) ponieważ po kąpieli kot może mieć kołtuny.


Temperatura wody do kąpieli kota powinna mieć 36 stopni. Kąpiel zacząć, zwłaszcza jeśli kot nie był nigdy kąpany, od zmoczenia boków kota – są one najmniej wrażliwym miejscem ciała kota. Do zmoczenia kota najlepiej używać zamiast prysznica dużego kubka lub małej miseczki. Zmocz całe ciało kota oprócz głowy, nanieś szampon i wymasuj kota gąbką. Jeśli jest to konieczne głowę umyj pod koniec kąpieli. Spłucz dobrze kota prysznicem o ile kot się go nie boi (większość kotów boi się) a jeśli tak to do spłukania użyj miseczki lub dużego kubka. Po spłukaniu sprawdź czy nie ma gdzieś na futrze resztek szamponu – lubi się zawieruszyć zwłaszcza w pachach kota i na brzuchu. Pozostawienie resztek szamponu może spowodować uczulenie dlatego musisz być pewien, że dobrze kota spłukałeś.

Opatul kota ręcznikiem i osusz go – zbierz do ręcznika wodę z kota ugniatając ręcznik. Weź następny ręcznik i powtórz czynność potem następny. Użyj do osuszania tylu ręczników aby ostatni ręcznik po wytarciu kota był prawie suchy. Mało który kot pozwoli wysuszyć się suszarką do włosów, ale każdy będzie wdzięczny jeśli pomieszczenie w którym będzie schnął dodatkowo ogrzejesz grzejnikiem. Kot po kąpieli nie może być narażony na przeciągi i zimno. Jak kot dobrze wyschnie wyszczotkuj go. Szczególnie ważne jest to w przypadku kotów długowłosych. Nie zawijaj kota w ręcznik, nie rób z niego mumii. Ręcznikami masz tylko kota osuszyć. Kot bawiąc się i biegając w ciepłym pomieszczeniu sam wyschnie. Jeśli kot po kąpieli chce spać przykryj go kocykiem.

Kąpiąc kota uważaj żeby nie nalała mu się woda do uszu. Możesz włożyć do uszu kota waciki ale zanim to zrobisz poproś o radę lekarza, jak to zrobić i jakich wacików użyć. Uważaj też żeby do oczu kota nie dostał się szampon. Na wszelki wypadek po kąpieli możesz przemyć kotu oczy solą fizjologiczną. Szampon nie powinien też dostać się do kociego pyszczka. Jeśli Twój kot lubi smakołyki po kąpieli należy mu się ich solidna porcja. Ty też zasłużyłeś na coś dobrego. Nigdy nie kąp kota o ile naprawdę nie jest to konieczne. Sytuacją bezdyskusyjną są zalecenia lekarza weterynarii. Pamiętaj, że kąpiel jest niezgodna z kocią naturą a zmuszanie kota do zachowań, których nie akceptuje naraża go na duży stres, który może być przyczyną poważnych chorób.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot