kot, kocie zwyczaje

zdrowie


start > zdrowie > Magiczne źrenice kota

Magiczne źrenice kota

Z pewnością każdy obcujący z kotem zauważył, że raz źrenice kota są ogromne i okrągłe a raz wyglądają jak dwie pionowe kreski. Spotkaliśmy się z artykułami w sieci, które przypisują te zmiany kocim emocjom. To nie jest prawdą. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego się tak dzieje czytaj dalej.

Umiejętność zwężania źrenic umożliwia kotu regulowanie wpadającego przez nie światła. Kot ma bardzo czuły narząd wzroku umożliwiający mu widzenie w ciemności i nie może być narażony na oślepiające światło słoneczne. Możliwość dowolnego zwężania źrenic chroni siatkówkę oka kota przed nadmiarem światła. Pionowe ustawienie źrenic kota jest korzystniejsze niż poziome ponieważ zwężenie źrenic następuje jednocześnie z przymykaniem szpary powiekowej, co umożliwia kotu bardzo precyzyjne dawkowanie ilości wpadającego światła. Szpara powiekowa kota ma rozwarcie pionowe, prostopadłe do źrenicy, co nie tylko zabezpiecza oczy kota przed oślepiającym światłem słonecznym ale także daje oczom kota niespotykaną u innych zwierząt selektywność widzenia.

Z badań przeprowadzonych przez zespołu profesora Banksa [1] wynika, że w przypadku zwierząt polujących tak, jak kot z zasadzki pionowe ustawienie źrenic pomaga lepiej ocenić odległość od ofiary. Jednak nie wszystkie drapieżniki mają tego typu źrenice. Zespół Banksa uważa, że źrenice pionowe występują jedynie u drapieżników bytujących bliżej ziemi i dlatego koty mają pionowe źrenice a ich kuzyni tacy, jak tygrysy czy lwy okrągłe zwężające się pod wpływem ostrego światła tak, jak ludzkie oczy do wielkości główki od szpilki.

[1] Martin S. Banks, William W. Sprague , Jürgen Schmoll , Jared AQ Parnell, Gordon D. Love, Why do animal eyes have pupils of different shapes?, Science Advances 07 Aug 2015: Vol. 1, no. 7.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot