kot, kocie zwyczaje

zdrowie


start > zdrowie > Jak rozpoznać płeć małego kota?

Jak rozpoznać płeć małego kota?

Określenie płci małego kota może być trudne dla osoby niedoświadczonej, zwłaszcza jeśli nie ma kotów obu płci do porównania.

Aby prawidłowo rozpoznać płeć kota trzeba zaczekać aż maluch będzie miał 4 tygodnie i sprawdzić, co kot ma pod ogonem. Można zrobić to tydzień wcześniej ale istnieje ryzyko pomyłki.

U kotki (samicy) ujście układu moczowo-płciowego wyglądają jak mała pionowa szczelina i znajduje się nieco poniżej odbytu (u małego kota może leżeć nawet zaraz przy odbycie). U kota (samca) ujście układu moczowo-płciowego jest wyraźnie oddalone od odbytu i ma kształt owalny. Przyglądając się uważnie pomiędzy odbytem a otworem moczowo-płciowym u samca można zobaczyć małą wypukłość – jądra.

Mówiąc obrazowo można powiedzieć, że kotka (samica) ma pod ogonem średnik a kot (samiec) dwukropek.

Sprawdzając płeć kota nie należy go zabierać matce i na siłę podnosić ogon ponieważ maluch będzie się wyrywał i z oględzin nic nie wyjdzie. Płeć najlepiej sprawdzić podczas zabawy z maluchem. Aby stojący kot podniósł ogon wystarczy lekko go podrapać lub intensywnie pomasować u nasady ogna tam gdzie styka się on z grzbietem.

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot

* Zdjęcia pochodzą ze strony Fundacji International Cat Care (http:/icatcare.org) oba koty mają 4 tygodnie