kot, kocie zwyczaje

zdrowie


start > zdrowie > Dlaczego w ciemności oczy kota świecą?

Dlaczego w ciemności oczy kota świecą?

W czasach starożytnych kotom przypisywano magiczne właściwości, utożsamiano je z bóstwami, w średniowieczu uważano, że są powiązane z diabłami i czarownicami, na co wpływ miał między innymi niesamowity widok kotów z świecącymi oczami w ciemnościach. Dzisiaj również koty uważane są za zwierzęta magiczne ale nauka dała odpowiedź na to, dlaczego w ciemności oczy kota świecą.

Tylna część gałki ocznej kota ma właściwości wzmacniania ostrości widzenia. Odpowiedzialna jest za to warstwa odblaskowa (błona odblaskowa - tapetum lucidum), która dział na zasadzie lustra - odbija promienie światła wpadające na źrenice i kieruje je ponownie na siatkówkę. Dzięki temu kot potrafi wykorzystać najmniejszą odrobinę światła, do czego nie są zdolne oczy ludzkie. Umożliwia to kotu widzenie w ciemności zarówno obiektów stałych, jak i poruszających się, których nie dostrzega człowiek.

Aby kot mógł widzieć w ciemności musi mieć chociaż małą wiązkę światła (wystarcza mu 1/6 światła, które potrzebne byłoby człowiekowi). Wbrew temu, co myśli większość ludzi, kot w zupełnej ciemności nie widzi ale wtedy doskonale orientuje się w przestrzeni za pomocą słuchu, węchu i włosów czuciowych (wibrysów) o czym już pisaliśmy.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot