kot, kocie zwyczaje

zdrowie


start > zdrowie > O żywieniu kociąt

O żywieniu kociąt

Po południu przyszła do mnie i do Thota paczka z Zooplusa a w niej Animoda Carny dla kociąt w kilku smakach (wołowina z sercami indyczymi, koktajl drobiowy, cielęcina z kurczakiem, kurczak z królikiem), Bozita wołowina w sosie, pasta multiwitaminowa Miamor Cat Confect Malt-Cream dla kotów i 4 myszki do zabawy. My koty jesteśmy mięsożerne i należy żywić nas dobrymi karmami zawierającymi dużo mięsa. Niestety nie można do takich karm zliczyć karm dostępnych w marketach, w tym Whiskasa – wszystkie te karmy mają bardzo małą zawartość mięsa (4%), dużą zawartość węglowodanów i niebezpieczne dla kociego zdrowia cukry i konserwanty.

Karmy Animoda Carny Kitten są karmą podstawową składającą się z czystego mięsa - idealnie spełniającą potrzeby żywieniowe kociąt. Nie ma w nich sztucznych wzmacniaczy smaku, soi, sztucznych barwników, konserwantów, genetycznie zmodyfikowanych składników. Wzbogacone są o witaminę D3, jod, mangan, cynk. Bozita zawiera dużo wysokiej jakości białka, marcogard z drożdży wzmacniający układ odpornościowy, nie zawiera soi i zbóż (dostajemy ją tylko raz jesteśmy tygodniu, bo jest dla starszych kotów). Ponieważ jesteśmy jeszcze kocimi niemowlakami należy powoli wprowadzać nam nowe karmy. Nie wolno nas karmić krowim mlekiem – nie trawimy laktozy i po krowim mleku możemy mieć biegunkę, co może doprowadzić szybko do odwodnienia organizmu a to z kolei może doprowadzić nawet do śmierci kota. Jeśli kot ma dwa dni biegunkę należy bezwzględnie pojechać z nim do lekarza.

Nie należy samemu kombinować, zwłaszcza w przypadku kociąt ze smectą czy węglem. My na początku dostaliśmy klika razy specjalne mleko dla kotów, ale nie smakuje nam. Możemy też pić jogurt albo śmietankę 30% ale też nam nie smakuje, wiec serwują nam do picia tylko wodę. Pijemy nieminaralizowaną wodę źródlaną, ale możemy tez pić wystudzoną wodę przegotowaną. Oprócz mokrej karmy mamy w miseczce sucha karmę Perfect Fit Junior żebyśmy się przyzwyczajali, ponieważ sucha karma chroni kocie zęby przed kamieniem nazębnym i dobrze by było, żebyśmy jej trochę też jedli, jak będziemy mieli już stałe zęby. Ja codziennie zjadam kilka kawałków tej karmy. Toth też próbuje, ale nie wiem, dlaczego ma problemy z jej jedzeniem – nie potrafi jej pogryźć. Dostajemy mokrą karmę pięć razy dziennie. W dwójkę zjadamy około 300 – 400 gram karmy mokrej. Po jedzeniu jesteśmy delikatnie masowani po brzuszkach, co pobudza nam perystaltykę jelit i pomaga się nam wypróżniać. Uwielbiamy to i mruczymy tak głośno jakbyśmy byli traktorami. Dobrze jest być domowym kotem? Małe kocięta powinny dostawać karmę ad libitum, czyli powinny mieć ją dostępną cały czas ale jak jest ciepło człowiek jak nie zjemy czegoś zabiera nam karmę żebyśmy nie jedli psującej się i po paru godzinach daje nowe porcje. Jedzenia nie należy także wydzielać kotkom w ciąży.

Tak się zmęczyłem oglądaniem zawartości paczki, że zasnąłem na puszkach

Set & Thot