kot, kocie zwyczaje

rude koty


start > rude koty > Świąteczny jarmark 2017: jaki prezent wybrać dla kota?

Świąteczny jarmark 2017: jaki prezent wybrać dla kota?

Producenci zabawek i akcesoriów dla kotów, jak co roku przygotowali świąteczną ofertę. Przeglądając to co producenci proponują zastawiamy się, czy to faktycznie oferta dla kota czy dla jego człowieka.

W gwiazdkowej ofercie są zabawki, legowiska, kocyki, świąteczne stroje, miski, podkładki, drapaki, domki, kalendarze adwentowe  a także kocie karmy i przysmaki z serii limitowanej świątecznej (kot nie zauważy, że je karmę z puszki z choinkami ale opiekun kota na pewno odczuje świąteczną cenę karmy wyższą o 30-50%). Jesteśmy za traktowaniem kotów, jak członków rodziny (przecież nimi są) i robieniem im okazjonalnych prezentów ale zanim zdecydujesz się kupić dla kota coś w bożenarodzeniowym klimacie zapoznaj się z naszą – kotów – opinią na temat tego, co proponuje świąteczny rynek.

Wśród zabawek proponowanych przez producentów na gwiazdkowy prezent dla kota są małe poduszeczki z kocimiętką i walerianą, w tym w kształcie gwiazdek, cukierków, lasek, skarpet i choinek. Taki prezent może kotu się spodobać (o ile należy do kotów fascynujących się walerianą i kocimiętką), zwłaszcza cukierek i laska na które można polować, jak na myszkę. Cena „świąteczna” (od 10 do 30 zł) tych poduszeczek jednak odstrasza od ich zakupu. Taką poduszkę można wykonać samemu i nasączyć walerianą z apteki. Inne zabawki dla kota to myszki w świątecznych kolorach, bałwanki, pingwiny i renifery. Zabawki te, nawet myszki, są bardzo duże (14 – 18 cm) i raczej kota na dłużej nie zainteresują. Zabawka dla kota powinna być przedmiotem na, który można polować, nosić w pysku, ukrywać w różnych zakamarkach czyli niewielka.

W świątecznej ofercie dla kotów są także zestawy zabawek pakowane w skarpety. Zabawki z tych zestawów nie spodobają się kotu  - większość z nich wykonana jest z twardego plastiku (piłki, kołowrotki) oraz niebezpiecznej dla kota folii aluminiowej.

Tak, jak już napisaliśmy powyżej niektóre zestawy gwiazdkowe dla kota zawierają zabawki niebezpieczne – piłki wykonane z gniecionej folii aluminiowej oraz małe kulki z cienkimi nitkami z folii aluminiowej. Zabawki te można kupić także osobno. Zjedzenie prze kota kawałka folii wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Nigdy nie dwaj kotu zabawek z folią albuminową, lametą czy anielskim włosem ponieważ niestety zabawa takimi zabawkami może skończyć się tragicznie. O zabawkach z folią aluminiową i o tym, jak należy reagować w przypadku, jak kot połknie taką folię oraz o zdrowotnych konsekwencjach zjedzenie przez kota folii napisaliśmy w artykule „Niebezpieczna (!) wędka dla kota z piórkami i folią aluminiową (!)”

W bożenarodzeniowej ofercie dla kotów oczywiście znalazły się także wędki. Niestety naszym zdaniem te wędki nie zachwycą kotów ponieważ „przynęty” na nich są za duże i nie zachęcają kota do zabawy. Najlepsza wędka dla kota to wędka z piórkami lub małą miękką myszką, ptaszkiem, kulką, którą można złapać zębami.

W ofercie świątecznej nie zabrakło kocyków i legowisk. Kocyki te i legowiska oprócz świątecznych ornamentów nie różnią się od innych legowisk i kocyków niczym, poza świąteczną ceną. Cena świątecznego kocyka waha się od 20 – 150 zł za kocyk o wymiarach 70 cm x 100 cm. Tak, dobrze przeczytałeś taki mały kocyk kosztuje 150 zł.

Oprócz kocyków i legowisk dostępne są różnego rodzaju zimowe i świąteczne budki, namioty i domki.

W dobie mediów społecznościowych na które chętnie wrzucane są świąteczne fotki pupilów producenci oferują szeroki wybór bożonarodzeniowych muszek, obroży, czapek Mikołaja  i czapek z rogami renifera. Dostępne są także całe ubranka.  Muszka lub świąteczna obroża to naszym zdaniem dobry pomysł (ale złożona tylko na czas zdjęć, czy wigilijnej kolacji). Stanowczo odradzamy zakup czapek czy ubranek dla kota – mało, który kot pozwoli sobie czapkę lub /i ubranko założyć a ten, który potulnie się na to zgodzi będzie zestresowany a przecież święta to czas radości a nie czas dręczenia zwierząt.

Zanim wybierzesz coś z oferty świątecznej dla swojego kota zastanów się czy robisz prezent dla kota czy dla siebie. Jeśli dla kota kup mu ulubiony przysmak (nie z serii limitowanej, która jest znacznie droższa) i zapakuj w zwykłą świąteczną torebkę, którą kot z rozkoszą będzie rozrywał żeby dostać się do środka. Możesz też kupić ulubione myszki, wędkę (naszym zdaniem najlepszą wędką dla kota jest wędka Brid z pękiem piór,  która kosztuje 5 zł, wiemy co polecamy, mamy w domu ponad 30  wędek) czy jakąś zabawkę interaktywną (dobrze przemyśl wybór). Raczej omijaj to, co z zabawek oferowane jest na gwiazdkę -  kot nie czuje tak, jak Ty świątecznego klimatu i oczekuje zabawki, którą się będzie bawił a nie oglądał.   Koty kochają pudełka - świetnym prezentem dla kota będzie więc zwykłe pudło oklejone papierem w świąteczne ornamenty. W marketach można teraz zdobyć pudła po produktach ozdobione świątecznymi lub zimowymi grafikami. Jeśli robisz prezent dla siebie, kup kocyk, legowisko, budkę – będą pasowały z pewnością do świątecznego wystroju domu. Nie kupuj wędek i zabawek z edycji świątecznej, bo Ty raczej też się nimi nie będziesz bawił.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot